Таг : ВМРО-ДПМНЕ

Политика

Митрески: Избори на 12 април ќе има и од тоа ВМРО-ДПМНЕ не може да избега

Stefanija Kuzmanovska
Избори на 12 април ќе има и од тоа ВМРО-ДПМНЕ не може да избега. Со тоа нивно вчерашно блефирање единствено само за да спречи некои...
МАКЕДОНИЈА

Доверителите во стечајната постапка на „Секјуриком“ во обид за реорганизација на фирмата

Александар Тодески
Доверителите во стечајната постапка за контроверзната фирма „Секјуриком“ на бегалецот од правдата, австриецот Волфганг Гампер денеска ќе се произнесат по иницијативата за План за реорганизација...
МАКЕДОНИЈА

Николоски и Милошоски учествуваа на конференција на Атлантскиот Совет на тема Иницијатива на трите мориња

Берта Китинска
Денес во рамки на работната посета на Вашингтон потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и Антонио Милошоски учествуваа на конференција на Атлантскиот Совет на тема Иницијатива...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Ги повикуваме сите политички партии во државата вклучително и СДСМ да се приклучат на иницијативата

Берта Китинска
ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесе иницијатива за распуштање на Собранието на датата која беше претходно договорена, потврди лидерот на партијата Христијан Мицкоски. -Ги повикуваме сите политички партии...
МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ ја доставува иницијативата за распуштање на Собранието

Александар Тодески
Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ достави иницијатива за распуштање на Собранието на 12 април, по вчерашната најава на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски дека тие...
МАКЕДОНИЈА

Костадинов: Лажно и лицемерно е тврдењето на Мицкоски дека е за наводно подобрено решение на Законот за ЈО (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Христијан Мицкоски продолжува отворено да се противи на Законот за јавно обвинителство кој има за цел да ги зајакне капацитетите на правната држава. Лажно и...
Политика

Димитриеска-Кочоска: Граѓаните се приморани да земаат кредити за да преживеат

Влатко Зорба
Граѓаните се приморани да земаат кредити за да преживеат, додека компаниите се помалку земаат кредити од банките, поради лошата состојба во економијата, односно мислат дека...
МАКЕДОНИЈА

Министерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ да подготви амандмани, Законот за ЈО е сè уште на маса

Александар Тодески
Законот е сè уште на маса и доколку ВМРО-ДПМНЕ сака да учествува во процесот, тогаш нека подготви амандмани на овој текст – се останато е...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Закон за Јавно обвинителство подготвен од професори и експерти ќе биде прифатлив за ВМРО-ДПМНЕ

Александар Тодески
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција кажа дека за него не е прифатлив текстот на предлог-законот за Јавно обвинителство кој го...
МАКЕДОНИЈА

И денеска билатерални средби во обид да се дојде до 80 пратеници за Законот за Јавно обвинителство

Александар Тодески
Министерката за правда, Рената Дескоска и денеска ги продолжува билатералните средби со парламентарните групи, а со цел да се дојде до дво-третинско мнозинство, со што...