Таг : војници

Вести

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Влатко Зорба
Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, рече во петокот министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Ројтерс,...
СВЕТ

Ердоган има намера да испрати војници да го следат примирјето во Нагорно Карабах

Stefanija Kuzmanovska
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од парламентот дозвола за испраќање војници во Азербејџан за учество во руско-турската мисија за набудување на примирјето во Нагорно...
МАКЕДОНИЈА

Професионални војници ќе ги обезбедуваат болниците

Берта Китинска
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска од Армискиот полигон „Криволак“ информираше дека професионални војници кои се уште работат во Министерството за одбрана ќе бидат вклучени за...
МАКЕДОНИЈА

За 200 професионални војници пријавени 1.800 кандидати

Влатко Зорба
На распишаниот конкурс за 200 професионални војници се пријавиле над 1800 кандидати, тоа покажува, потенцира денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска, дека Армијата ќе се...
Вести

Пентагон: Скоро 500 американски војници се самоубија во 2019 година

Влатко Зорба
Според „Годишниот извештај за самоубиства“ подготвен од Министерството за одбрана на САД (Пентагон), 498 војници на американската армија извршиле самоубиство во 2019 година. Во извештајот...
МАКЕДОНИЈА

Заев и Шекеринска се сретнаа со офицерите вратени од Авганистан: „Вие сте гордост за државата“:

Берта Китинска
Премиерот Зоран Заев и министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска остварија средба со група офицери, кои се вратија од мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан. На...
Вести

Азербејџан објави видео како граната ги разнесува непријателските војници (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Stefanija Kuzmanovska
На социјалните мрежи се појави видео кое наводно му припаѓа на Министерството за одбрана на Азербејџан, на кое се гледа напад со беспилотно летало врз...
Вести

Анкета: Индијците, Американците и Французите повеќе им веруваат на војниците отколку на научниците

Влатко Зорба
Во повеќето од 20-те анкетирани земји, жителите имаат попозитивна перцепција за научниците отколку за војниците, но во осум земји, вклучително и Индија, САД и Франција,...
МАКЕДОНИЈА

МО: Војниците од превртениот автобус со полесни повреди

Берта Китинска
Војници утринава се полесно повредени во сообраќајна незгода во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип. Како што информираат од Министерството за одбрана,...
МАКЕДОНИЈА

МО изрази сочувство за жртвите во Бејрут, нашите војници во УНИФИЛ безбедни

Берта Китинска
Министерството за одбрана изрази блабоко сочувство за жртвите во разорната експлозија во Бејрут и потенцира дека нашите војници во УНИФИЛ во Либан се безбедни. -Министерството...