Таг : Војска

Вести

Германија подготвена за повлекување на американските трупи

Влатко Зорба
Германската влада е запознаена со најавеното повлекување на американските трупи од Германија и, заедно со погодените провинции, ќе се договорат со американската влада и НАТО,...
Политика

Чулев ќе побара помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Влатко Зорба
Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев покрај полициското засилување, ќе побара помош и од војската за запирање на влезот на мигранти во нашата земја преку...
Вести

Гренел: САД повеќе не сакаат да плаќаат за безбедноста на другите земји

Влатко Зорба
Вашингтон планира да ги повлече своите трупи од Германија затоа што американските даночни обврзници се спротивставуваат на „преголемото плаќање“ за безбедноста на другите земји, изјави...
Вести

Трамп го намалува бројот на американски војници стационирани во Германија

Влатко Зорба
Американскиот претседател Доналд Трамп му нареди на Пентагон да го намали бројот на американски војници стационирани во Германија. Неименуван висок американски функционер го потврди ова...
Фудбал

Сон заврши со служење војска, се враќа на фудбалот

Влатко Зорба
Напаѓачот на Тотенхем и репрезентацијата на Јужна Кореја, Хјун Мин Сон го заврши задолжителниот воен рок во својата татковина. Стрелецот на „петлите“ настапи на многу...
МАКЕДОНИЈА

АРМ: Наша должност е да го дадеме максимумот во спроведување на мерките (фото)

Воената полиција од вечерва се вклучува во обезбедување на дел од објектите одредени за карантински престој. -Наша должност е да го дадеме максимумот во спроведување...
Вести СВЕТ

Воените трошоци во светот во 2019 година бележат најголем пораст во последните десет години

Воените трошоци во светот во 2019 година бележат најголем пораст во последните десет години, во услови на зголемена конкуренција помеѓу големите сили и трката за...
Вести

Операција на војската и полицијата во Тајланд откако војник уби најмалку 17 лица

Александар Тодески
Тајландски војник изврши масакр во градот Корат, убивајќи најмалку 17 лица, јавуваат локалните медиуми. Според „Бангкок пост“ тој зел 16 заложници. Во нападот има и...
МАКЕДОНИЈА

Делегација на војската на Србија во посета на земјава

Stefanija Kuzmanovska
Делегација на војската на Република Србија предводена од началникот на Генералштабот, генерал Милан Мојсиловиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Република С. Македонија. Генерал...
Вести

Експлодираа три ракети во база со американски војници во Ирак

Три ракети експлодираа во ирачка база во која се сместени и американски војници. Ракетите од типот „Каќуша“ експлодираа во кругот на базата Балад во Ирак,...