Таг : Вонредна состојба

Политика

Вонредната состојба да се продолжи за уште 14 дена, предлага Владата

Влатко Зорба
Владата ќе предложи продолжување на вонредната состојба за уште две недели, дознаваме од наши извори. Се очекува денеска шефот на државата, Стево Пендаровски да ја...
Политика

Царовска: Вонредната состојба треба да се продолжи

Вицепремиерката и потпретседателка на СДСМ, Мила Царовска, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за нејзиниот и за ставот на Владата со кој ќе се оди...
МАКЕДОНИЈА

Владата од Пендаровски ќе побара продолжување на вонредната состојба

Владата на денешната седница донела заклучок да достави предлог до претседателот Стево Пендаровски за вонредна состојба и во наредните 30 дена, соопшти владината прес-служба. Предлогот...
МАКЕДОНИЈА

Ќе ја продолжи ли Пендаровски вонредната состојба?

Берта Китинска
Вонредната состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 16 април истекува утре. Денеска треба да се одржи седница на Советот на безбедност на која...
Политика

Заев: Вонредната состојба би продолжила пред се заради економските импликации

Вонредната состојба беше воведена заради здравствената состојба и епидемијата на Ковид-19, но и поради економските импликации од коронакризата, со цел Владата да може да носи...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Аапелирам да почекаме ден два за да се направи проценка дали ќе има нова вонредна состојба

Владата се уште нема донесено одлука дали вонредната состојба во земјава ќе продолжи и во наредниот период. Премиерот Оливер Спасовски, кој денеска беше на увид...
Политика

Спасовски: Во наредните неколку дена ќе расправаме за одлука за нова вонредна состојба

Премиерот Оливер Спасовски на денешна прес-конференција информира дека прави Владата анализи на сето она што е преземено досега во однос на прогласувањето на вонредната состојба...
Политика

Вонредната состојба е на сила до 17 мај, ќе процениме дали има потреба да се продолжува, вели Манчевски

Влатко Зорба
Во однос на вонредната состојба, министерот за информатичко општество и админстрација, Дамјан Манчевски во ТВ 24 изјави дека треба да се следат препораките на здравствените...
Политика

Петровска: Во вонредна состојба од терен да повлечеш 100-тина полицајци за да снимаш спот е неодговорно и несовесно раководење

„Во услови на вонредна состојба и полициски час, од терен да повлечеш 80-тина полициски возила и најмалку 100-тина полицајци за да снимаш спот е неодговорно...
Регион

Србија: Во четврток се укинува вонредната состојба и полицискиот час

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва објави дека вонредната состојба, а со тоа и полицискиот час, може да се укине од четврток, откако ќе биде објавена...