Таг : Вучиќ

Регион

Трамп: Вучиќ и Хоти ги направија Балканот и светот побезбедни

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на САД, Доналд Трамп оцени дека договорот за економска нормализација ќе ги направи Србија, Косово, Балканот и светот побезбедни и истакна дека за ваков...
Регион

Вучиќ: Армијата ќе ја штити воената неутралност, но не на хартија

Влатко Зорба
Србија нема да загрози никого и ќе соработува со сите, колку што е можно денес, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ на промоцијата на најмладите...
Регион

Кремљ: Путин му се извини на Вучиќ поради Захарова

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин му се извини на својот српски колега Александар Вучиќ за објавата на Фејсбук на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,...
Регион

Песков: Путин му се извини на Вучиќ

Влатко Зорба
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков за РИА Новости потврди дека претседателот Владимир Путин му се извинил на претседателот Александар Вучиќ за несоодветната објава на „Фејсбук“...
Регион

Вучиќ и Путин телефонски разговарале за договорот во Вашингтон

Влатко Зорба
Рускиот претседател Владимир Путин и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска телефонски разговараа за решавање на косовскиот проблем, објави Кремљ. Во соопштението се додава дека претседателот...
Регион

Вучиќ разговарал со Путин

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарал телефонски со претседателот на Русија, Владимир Путин, дознава „Танјуг“ од дипломатски извори. Ова е прв разговор меѓу лидерите на...
Регион

Лавров му се извини на Вучиќ

Влатко Зорба
Шефот на руската дипломатија му се извини на претседателот на Србија за контроверзниот пост на Фејсбук на Марија Захарова, изјави советничката на Александар Вучиќ за...
Регион

ЕУ: Треба да ги прашате Вучиќ и Хоти дали знаеле што потпишуваат

Влатко Зорба
Прашањето дали лидерите на Србија и Косово знаеле што потпишуваат во Вашингтон, каде се обврзаа да отворат амбасади во Ерусалим, треба да им се постави...
Регион

Вучиќ за тоа дека не знаел што потпишува: Ги заменија папките, сè проверував

Влатко Зорба
Во изјава за печатот по состанокот во Брисел, Александар Вучиќ ги негираше обвинувањата на социјалните мрежи дека не знаел дека договорот подразбира отворање на српската...
Регион

Захарова му се извини на Вучиќ, погрешно била протолкувана

Влатко Зорба
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова на својот Фејсбук профил изјави дека нејзината објава за средбата помеѓу Александар Вучиќ и Доналд Трамп...