Таг : Загадување

МАКЕДОНИЈА

Трибина за аерозагадувањето во Скопје

Maja_Serafimova
Јавна трибина за аерозагадувањето и инспекцискиот надзор над загадувачите во Скопје ќе биде одржана денеска во Општина Аеродором во органзиација на Здружението на граѓани за...
Политика

Попоски: Ниту зимава нема да дишеме, туку ќе се гушиме (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Повторно сме на врвот на светските листи по загадувањето на воздухот. Ниту зимава нема да дишеме, туку ќе се гушиме. 9 луѓе умираат секој ден...
Вести СВЕТ

Чадот од огнометот рекордно го загади воздухот во Њу Делхи

Maja_Serafimova
Загадувањето на воздухот во делови на индиската престолнина утрово се искачи на рекордно нивно, на еден ден по огнометот во Њу Делхи по повод одбележувањето...
Вести СВЕТ

Истражувањата покажуваат дека загадувањето предизвикува оштетување на мозокот и влијае на говорот

Maja_Serafimova
Вдишувањетo на загаден воздух не ги оштетува само белите дробови. Новите истражувања покажуваат дека загадувањето од воздухот има негативно влијание и на мозокот, како и...
МАКЕДОНИЈА

Воздухот во Куманово синоќа екстремно загаден, граѓаните реагираат на социјалните мрежи

Влатко Зорба
Воздухот во Куманово синоќа беше екстремно загаден. Во неколку наврати загадувањето беше повисоко од дозволените гранични вредности. Кумановци се жалеа дека се шири непријатна миризба...
Политика

Ристиќ: Ако градоначалниците не одговараат за хоророт во Визбегово, џабе муабет!”

Влатко Зорба
„Вчера снимав на ѓубриштето (оти ова не е депонија по терминологија) во Визбегово. Горчливо искуство. Желудникот се уште не ми е вратен кај шо треба,...