Таг : Захариева

Политика

Бибер кон Захариева: Ако Тито не смее да се слави во ЕУ, чудо е како влегоа Словенија и Хрватска

Берта Китинска
Професорот на Универитетот во Грац, Флоријан Бибер, кој важи за експерт за политиката и историјата во Југоисточна Европа на својот  Твитер профил го искоментира ставот...
Политика

Захариева: Имаме забелешки не само за историјата, туку и за напредокот на инфраструктурните проекти

Влатко Зорба
Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева повторно ги повика македонските власти да го почитуваат и спроведат Договорот за добрососедство и да ги разгледаат бугарските...
Политика

Македонија не смее да продолжи со говорот на омраза, мора да се почитува договорот, вели Захариева

Берта Китинска
С.Р.Македонија не смее да продолжи со  јазикот на омраза, таа мора строго да ги почитува преземените обврски во Договорот за пријателство со Бугарија и не...
Политика

Ако нема помирување во духот на добра волја, решавањето на отворените прашања нема да биде можно, вели Захариева

Берта Китинска
На прашањето дали  Договорот за добрососедство може да се помогне во приговорите и дали може Бугарија да и помогне на С. Македонија кон  патот кон...
Политика

Мицкоски тврди: Она што денес го збори Захариева, Заев го има ветено

Влатко Зорба
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешната комуникација со граѓаните во живо на Фејсбук, на прашање зошто владата не реагира на провокациите на Бугарија и...
Политика

Захариева: Ако Северна Македонија ги признае бугарските корени, нема да има вето

Влатко Зорба
Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Република Северна Македонија, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ова го изјави...
Политика

Захариева: Нема ништо поприродно да бидеме најблиски со Северна Македонија

Влатко Зорба
Обидот да се создаде претстава за Бугарија, која за жал трае веќе подолго време, со многу агресивен јазик кон Бугарија, може да добие некои краткорочни...
Политика

Османи – Захариева: Да се интензивира политичкиот дијалог на сите нивоа

Влатко Зорба
Потребно е интензивирање на политичкиот дијалог на повеќе нивоа меѓу С.Макеоднија и Бугарија во претстојниот период, се согласиле во денешниот телефонски разговор министрите за надворешни...
Политика

Антибугарската реторика во Северна Македонија е заради претстојните избори, вели Захариева

Антибугарската реторика во Северна Македонија е заради претстојните избори и националистичките ставови на некои политичари, смета шефицата на дипломатијата на Бугарија Екатерина Захариева. – Дел...
Политика

Захариева: Никој никогаш не го оспорувал идентитетот на Македонија

Никој не ги спречува нашите соседи да се самоопределат, но тоа не може да се прави врз основа на историски лаги и антибугарска реторика, изјави...