Таг : Захарова

Вести

Захарова: Обидите да се најде „руска врска“ во немирите во Белорусија се бесмислени

Влатко Зорба
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ги отфрли како неосновани обидите да се најде „руска врска“ со немирите во Белорусија, пренесува ТАСС....
Политика

Захарова: Апсурдни ни се обвинувањата за руско мешање во изборите во С.Македонија

Обвинувањата дека Русија се мешала во неодамнешните парламентарни избори во Северна Македонија се апсурдни, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. –...
СВЕТ

Захарова: На социјалните мрежи им претстои престројка

Stefanija Kuzmanovska
Социјалните мрежи во светот треба да се перестројат, тие ќе се менуваат и ќе го почувствуваат влијанието или притисокот врз себе, смета портпаролот на Министерството...
Вести

Захарова кон Америка: Погрижете се за вашите внатрешни проблеми

Влатко Зорба
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод коментарите на САД за промените во рускиот устав, изјави дека би било подобро Вашингтон...
Вести

Захарова: САД намерно го рушат системот на стратешка стабилност

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Соединетите држави намерно го уништуваат системот на стратешка стабилност, затоа што веруваат дека имаат...
ЕУ СВЕТ

Захарова: Гутереш ги затвора очите пред одбивањето на САД да издаде визи за Русите вработени во ОН

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги затвора очите пред одбивањето на САД да издаде визи за Русите вработени во ОН во Њујорк, изјави денеска...
ЕУ СВЕТ

Захарова: Поради падот на Берлинскиот ѕид, многумина се радуваа на обединета Европа, таквите очекувања пропаднаа

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека денес се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и просперитетна Европа,...
ЕУ СВЕТ

Захарова за изјавата на Макрон: Тоа е јасна дефиниција на сегашната состојба на НАТО

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО е во состојба на мозочна смрт ја одразува вистината, напиша денеска на Фејсбук портпаролката на руското Министерство...
Вести

Захарова: Никој нема искуство за самоуништување како Украина

Влатко Зорба
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова смета дека никој нема такво искуство за самоуништување како Украина. „Такво искуство, какво што има Украина,...