Таг : Захарова

Вести

Захарова: Стабилноста на Азербејџан и Ерменија е еден од приоритетите на Русија

Влатко Зорба
Штитејќи ги своите национални интереси, Русија е исклучително заинтересирана за стабилната состојба во Азербејџан и Ерменија, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија,...
ЕУ

Захарова: Санкциите кои Минск ги воведе на ЕУ, важат и во Русија

Влатко Зорба
Санкциите воведени од белоруските власти против ЕУ автоматски ќе важат и во Русија, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. „Наместо да...
СВЕТ

Захарова: Невидено негативно известување за успесите на руската медицина на Западот

Stefanija Kuzmanovska
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова смета дека негативните извештаи за успесите на руската медицина во западните земји, вклучително и развојот на...
Регион

Кремљ: Путин му се извини на Вучиќ поради Захарова

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин му се извини на својот српски колега Александар Вучиќ за објавата на Фејсбук на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,...
Регион

Лавров му се извини на Вучиќ

Влатко Зорба
Шефот на руската дипломатија му се извини на претседателот на Србија за контроверзниот пост на Фејсбук на Марија Захарова, изјави советничката на Александар Вучиќ за...
Вести

Песков: Захарова се извини, Србите се братски народ

Влатко Зорба
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека веројатно има недоразбирање во врска со „одредени формулации“ во постот на Марија Захарова и посочи дека односите меѓу...
Регион

Захарова му се извини на Вучиќ, погрешно била протолкувана

Влатко Зорба
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова на својот Фејсбук профил изјави дека нејзината објава за средбата помеѓу Александар Вучиќ и Доналд Трамп...
Регион

Вулин: Захарова не навреди сите нас кои ги браниме и Русија и Србија

Влатко Зорба
Министерот за одбрана, Александар Вулин, оцени дека портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, ги навредила сите оние што ги бранат и...
Регион

Захарова ја спореди средбата меѓу Вучиќ и Трамп со сцена од филмот „Ниски страсти“

Влатко Зорба
По посетата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на Вашингтон и средбата со претседателот на САД, Доналд Трамп, зборуваше и портпаролот на Министерството за надворешни...
Вести

Захарова: Обидите да се најде „руска врска“ во немирите во Белорусија се бесмислени

Влатко Зорба
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ги отфрли како неосновани обидите да се најде „руска врска“ со немирите во Белорусија, пренесува ТАСС....