Таг : Закон за ЈО

Политика

Димовски повторно тврди дека Законот за Советoт на ЈО требало да се носи со Бадинтерово мнозинство

Влатко Зорба
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вечерва на Фејсбук објави дека Законот за Советoт на јавни обвинители требаше да се гласа со Бадинтерово мнозинство, а не...
Политика

Рот за Законот за ЈО: Нов клучен чекор за европската иднина на С. Македонија

Влатко Зорба
Германскиот дипломат Михаел Рот го поздрави носењето на Законот за ЈО и додаде дека ова е уште еден клучен чекор за европската иднина на државава....
Политика

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

Влатко Зорба
Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти...
Политика

Заев повика на марш поради усвојувањето на Законот за ЈО

Влатко Зорба
Лидерот на СДСМ и експремиер, Зоран Заев ги повика граѓаните утре, во 18 часот пред Собрание, на марш наречен „Чекориме за правда”. – Ве повикувам...
Политика

Независните: Носењето на Законот за ЈО е клучниот момент при изготвувањето на извештајот за напредокот на С.Македонија

Влатко Зорба
„Носењето на овој закон ќе биде и најверојатно клучниот момент при изготвувањето на извештајот за напредокот на Република Северна Македонија што ќе биде доставен до...
МАКЕДОНИЈА

Костадинов: Собранието со 80 гласа покажа дека е за европска иднина

Александар Тодески
Извршителот Христијан Мицкоски не успеја во намерата да го блокира Законот за ЈО. Победи правдата, 80 пратеници покажаа дека Собранието е за силна правна држава,...
МАКЕДОНИЈА

Мицевски: Меѓународната заедница да реагира за носењето на Законот за ЈО, Пендаровски да не го потпише

Александар Тодески
Слугите на Заев денес се надминаа себеси. Законот за Јавно обвинителство не помина. Тие пробаа криминално да го донесат. Она што се случи потоа е...
Политика

Шест пратеника на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против носењето на Законот за ЈО (ФОТО)

Влатко Зорба
Законот за Јавно обвинителство на денешната 135-та седница доби поддршка од 80 пратеници, а само шестмина беа против од присутни 116 пратеници. Тоа се Зоран...
МАКЕДОНИЈА

Со 80 гласа „за“, изгласан Законот за Јавно обвинителство

Александар Тодески
Со 80 гласа „за“ и шест гласа „против“, пратениците го излгасаа Законот за Јавно обвинителство. Веднаш по гласањето, процедурално се јави пратеникот Никола Мицевски, кој...
МАКЕДОНИЈА

Хоџа до Груби: Беса ќе гласа за Законот за ЈО, вие и ВМРО не сакате да успее гласањето

Александар Тодески
Генералниот секретар на движењето Беса, Аријанит Хоџа преку Фејсбук се одзва на прозивките на пратеникот од ДУИ, Артан Груби, да се гласа за Законот за...