Таг : Заразени

Вести

Бројот на заразени со коронавирусот надмина 20 милиони

Влатко Зорба
Бројот на заразени со вирусот КОВИД-19 надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави на веб-страницата Worldomerters. Од почетокот на епидемијата, загинаа 733.995 луѓе, а...
МАКЕДОНИЈА

Во Пехчево нема ниту еден активен случај на Ковид 19

Берта Китинска
Статистиката на Министерството за здравство покажува дека моментно во државава имаме 3.648 активни случаи. Најмногу и понатаму во главниот град, 1.335, а само во Пехчево...
Вести

Речиси 18 милиони луѓе се заразени со Ковид-19 ширум светот

Влатко Зорба
Според Worldometer, бројот на заразени со коронавирус во светот се приближува до 18 милиони. Првиот милион заразени достигна 2 април, што значи дека требаше најмалку...
МАКЕДОНИЈА

Аеродром се приближува кон Чаир по бројот на заболени од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи на ковид-19 вод кои 39 се во Скопје. Од скопските општини...
Регион

Шокантно тврдење од Австрија: Бројот на заразени на Балканот е десет пати поголем

Stefanija Kuzmanovska
Франц Алербергер, директор на австриската агенција за здравство и безбедност на храна (АГЕС), изненади со шокантно тврдење дека бројот на заразени со коронавирус на Балканот...
СВЕТ

Во Велика Британија над 300.000 луѓе се заразени со коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на заразени со коронавирус во Велика Британија надмина 300.000, според официјалните податоци. Според Би-Би-Си, во таа земја се заразени вкупно 300.300 луѓе, а според...
Регион

Во Хрватска се намали бројот на заразени, 24 нови случаи

Stefanija Kuzmanovska
Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска соопшти денеска дека се потврдени уште 24 случаи на коронавирус во таа земја, а три лица починале, пренесува...