Таг : Заразени

Регион СВЕТ

Во последните 24 часа, регистрирани над 800 нови случаи во Хрватска

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа, во Хрватска беа регистрирани 819 нови случаи позитивни на коронавирусот, а осум лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита во...
Регион

Нов црн рекорд во БиХ: Нови 711 случаи позитивни на Ковид 19

Берта Китинска
Во Босна и Херцеговина, во последните 24 часа се пријавени рекордни 711 нови случаи на коронавирус. Од нив, 485 нови пациенти се регистрирани во Федерацијата...
МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА: Бројот на новозаболени во овие македонски градови нагло се зголемува

Берта Китинска
Изминативе денови бројот на заразени секојдневно расте, ако граѓаните не ги почитуваат мерките ќе се преполнат болничките капацитети ќе се доведат во прашање ресурсите за...
МАКЕДОНИЈА

Нови 535 заразени, над половина во Скопје, ќе се одлучува за нови рестрикции

Влатко Зорба
Нов негативен рекорд вчера во КОВИД-статистиката – 535 заразени во 24 часа, од кои над половината односно 277 се во Скопје. Од 2445 направени тестови,...
СВЕТ

Повеќе од 38 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на лица заразени со коронавирус во светот денес надмина 38 милиони, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometers“. Досега починале 1.086.059 лица, а опоравени се...
Вести

Најмногу заразени со корона за еден ден во целиот свет – 350.776 случаи

Влатко Зорба
Во изминатите 24 часа во светот се регистрирани 350.776 нови случаи на коронавирус, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, објави Светската...
МАКЕДОНИЈА

За една недела 31 новозаразен во Гевгелија – младите го пренесуваат вирусот на постарите

Берта Китинска
За една недела, односно од минатиот петок до денеска, во Гевгелија има 31 новозаразен со коронавирусот. Тоа укажува дека епидемиолошката состојба е сериозна, велат од...
МАКЕДОНИЈА

За една недела 35,5% повеќе новозаразени, најмногу на возраст од 20-29 години

Берта Китинска
Министерството за здравство соопшти дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од 28 септември до 4 октомври, тестирани се...