Таг : Затвор

МАКЕДОНИЈА

Рахиќ: Паниката не е поради коронавирусот, затворениците сакаат да ги ослободиме по примерот во други држави

Берта Китинска
Паниката која се шири во затворот во Шуто Оризари не е главно поради корона вирусот, туку создадена е по информациите дека некои влади ги пуштиле...
МАГАЗИН

На ќерката на Мејведер и се заканува казна затвор од 99 години

Влатко Зорба
Еден од најдобрите боксери на светот, Флојд Мејведер во последно време имаше многу приватни проблеми. По смртта на мајката на неговите три деца и чичкото,...
Хроника

По смртта на притвореникот, медицински тимови ќе земат брисеви во Истражниот затвор во Шутка

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека по сознанието дека во Истражниот затвор во Шутка почина еден притвореник кај кого постмортем е докажано присуство на коронавирус, во...
Фудбал

Роналдињо излегува од затвор

Влатко Зорба
Поранешната суперsвезда на Барселона, Роналдињо е ослободен од затворот во Парагвај по само 32 дена, откако требаше да одлежи шестмесечна казна поради фалсификувана документација, пренесе...
Хроника

Побегнал од „Затвор Куманово“, но полицијата го уапила и го вратила назад

Берта Китинска
„Вчера вечер во 21 часот и 50 минути полициски службеници од Полициска канцеларија Богданци го лишиле од слобода С.Ќ.(43) од Богданци, за кого била распишана...
МАКЕДОНИЈА

Затвор од 8 години за поранешниот градоначалник на Битола Талески

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески доби осум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување за случајот „Транспортер”. Првостепената пресуда за овој предмет...
Забава МАГАЗИН

Поради коронавирусот, славни затвореници бараат помилувања

Познати личности кои отслужуваат затворски казни, бараат помилувања и порано пуштање дома поради ситуацијата со коронавирусот. Меѓу нив се и осудениот адвокат Мајкл Авенати, Бил...
МАКЕДОНИЈА

По три години и шест месеци за Аљими и Гури од ДУИ, обвинети во „Титаник 3“

По три години и шест месеци казна затвор за функционерите од ДУИ, Ејуп Аљими и Исмет Гури за изборни нерегуралности во Чаир за време на...
Забава МАГАЗИН

Вајнштајн во затвор каде е сместен убиецот на позната музичка ѕвезда

Некогаш најмоќното име во Холивуд, Харви Вајнштајн, денеска отслужува казна во затворот Wende Correctional Facility, каде бил префрлен вчера. Денес холивудскиот предатор полни 68 години...
МАКЕДОНИЈА

Казна затвор од една година и осум месеци за Емил Јакимовски

Ивана Рамаданова
Една година и осум месеци затвро заработи поранешниот вработен во Централниот регистер Емил Јакимовски, кој беше обвинет за закани кон новинарката Мери Јордановска и загрозување...