Таг : Затвор

Хроника

Красниќи во бегство

Влатко Зорба
Осуденикот Агим Красниќи откако вчера не се пријавил во затвор Штип по викенд отсуството и официјално се води како бегалец. Директорот на затворот Мики Тодоров...
Забава МАГАЗИН

Возачот одговорен за смртта на Шабан му претат 4 години затвор

Возачот и турскиот државјанин Алсин Левент кој го предизвика сударот во кој живтотот го загуби пејачот Шабан Шаулиќ и неговиот клавијатурист Мирсад Кериќ, по германскиот...
Хроника

Спроведен во затвор неготинецот кој беше приведен поради повеќе кривични дела

Влатко Зорба
Неготинецот кој завчера бил приведен и задржан во полиција поради повеќе кривични дела, а по него биле распишани и потерници, вчера по наредба од Основен...
Забава МАГАЗИН

Рускиот пранкстер заврши во египетски затвор

Американско-рускиот инфлуенсер Виталиј Здоровецки заврши во затвор. 27-годишниот пранкстер поминал пет дена зад решетки бидејќи се качин на врвот на египетската пирамида за да направи...
Хроника

Во Тетово уапсен скопјанец баран за затворска казна и за изнуда

Влатко Зорба
Полициски службеници од Тетово во соработка со служби од Министерството за внатрешни работи привеле скопјанец по кого имало потерница за издржување затворска казна за дело...
МАКЕДОНИЈА Хроника

Таткото кој за 6.000 евра ја продаде ќерка си осуден на седум години затвор

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која обвинетиот Т.Д....
Компании и пазар

Претседателот на Samsung Electronics влегува во затвор

Влатко Зорба
Ли Санг-Хун, претседател на управниот одбор на Samsung Electronics, беше прогласен за виновен за кршење на законите на синдикатите и осуден на 18 месеци затвор....
МАКЕДОНИЈА

Полицијата уапсила уште две лица пред почетокот на големата акција

Александар Тодески
Пред големата акција која со почеток во 5 часот утрово ја спроведе Министерството за внатрешни работи, а во која беа уапсени десет лица, уапсени биле...
Забава МАГАЗИН

Фелисити Хафман започнува движење за поддршка на затвореничките

Елена Даскалова
Актерката Фелисити Хафман помина 11 денови во федерален затвор, но тоа време било сосема доволно за да ѝ ги отвори очите за условите во кои...
Регион СВЕТ

Светски рекорд: Над 120 новинари се наоѓаат во затворите во Турција

Над 120 новинари се наоѓаат во затворите во Турција, што е светски рекорд, а ситуацијата во медиумите во земјата не е подобрена ниту од минатата...