Таг : здравствени работници

Политика

Здравствените работници ангажирани во справување со КОВИД-19 ќе добијат платежна картичка за купување на домашни производи

Министерката за финансии Нина Ангеловска на својот фејсбук профил соопшти дека платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за...
МАКЕДОНИЈА

Нема да им се кратат пари за боледување на здравствените работници заболени од Ковид-19

Влатко Зорба
На заболените здравствени работници од Ковид-19 нема да им се крати од платата за боледувањата. Министерот за здраство Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Имаме околку 200 заболени здравствени работници од кои триесетина веќе се оздравени

Stefanija Kuzmanovska
Секој празник, секој настан и секој повод за масовно собирање е ризик и тоа граѓаните мора да го разберат. Јас искрено верувам, а веќе има...
АНАЛИЗИ

Путин: Штом се направи вакцината, прво ќе ја добијат здравствените работници

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со идејата дека медицинскиот персонал треба да се вакцинира прво откако ќе излезе вакцината против коронавирусот. „Мислам дека тоа...
МАКЕДОНИЈА

Единаесет здравствени работници од Штип се негативни на Ковид 19

Берта Китинска
Негативни се резултатите за коронавирус и на последните четворица здравствени работници на Инфективното одделение Штип, а кои неколку дена се чекаше да пристигнат. Директорот на...
Политика

Спасовски: Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Влатко Зорба
Сите здравствени работници да ја носат опремата, да се заштитат себеси и сите околу себе. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги интензивира контролите за почитување...
МАКЕДОНИЈА

Од вкупниот број заболени од коронавирус во земјава, 14 или 15 се здравствени работници

Влатко Зорба
Од вкупниот број заболени од коронавирусот во земјава, 14 или 15 се здравствени работници, вклучувајќи ги и овие сега дијагностицирани во Скопје, информира министерот за...
СТАВ

Панчевска: Не играјте пресс/друштвени игри со здравствените работници и населението

Stefanija Kuzmanovska
31 заболен од 2 000 000 на почеток сме, ОК не сме сеуште во ,,ПИК” от, но 6 заболени здравствени работници од вк.31 заболен!!! Не,...