Таг : Зеленило

Скопје

Ново зеленило доби паркот во Железара (ФОТО)

Берта Китинска
Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави  фотографии од целосно обновеноото зеленило на ул. Коце Металец во Железара. „Целосно обновено старото...
МАКЕДОНИЈА

Карпошани ќе добијат нов парк со фитнес дел и детско игралиште

Започнаа изведбените – теренски активности за новиот зелен и спортско – рекреативен центар, во кој се предвидува ново зеленило, фитнес дел, а во завршна фаза...
МАКЕДОНИЈА

Центарот на Скопје доби нов изглед (ГАЛЕРИЈА)

Завршија градежните работи на просторот помеѓу Градскиот трговски центар (ГТЦ) и Порта Македонија кој води кон Плоштад Македонија. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилиегов пред...
МАКЕДОНИЈА

На местото на „Шпанските скали“ поставено зеленило (ФОТО)

Завршија градежните работи на просторот помеѓу Градскиот трговски центар (ГТЦ) и Порта Македонија кој води кон Плоштад Македонија. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилиегов  пред...
МАКЕДОНИЈА

Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ засадија над 7000 нови висококвалитетни садници

Ивана Рамаданова
Во есенската акција за садење што се реализира периодов, екипи на Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ засадија над 7000 нови висококвалитетни садници на...
МАКЕДОНИЈА

Шилегов: Нова димензија на градското зеленило

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фесјбук профил објави фотографии од нови садници со нискостеблести дрва и зеленила на булеварот Кочо Рацин. Тој...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Бидете ментално здрави, опкружете се со зеленило

user2
Животот во близина на природа полна со зеленило многу позитивно влијае врз вашето ментално, но и физичко здравје, а во исто време ве прави продуктивни...