Таг : Жбогар

Политика

Жбогар: Процесот на преговарање е инструмент што треба да ја донесе ЕУ во вашата земја

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Северна Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за...
Политика

Евроамбасадорот Жбогар вети 66 милиони евра од ЕУ за борба притив коронавирусот

Амбасадорот на Европската унија во Македонија, словенечкиот дипломат Самуел Жбогар вчера на својот профил на Твитер ја најави финансиската поддршка која земјава ќе ја добие...
Политика

Ѕвездите се местат и се надеваме дека ќе видиме позитивен резултат, вели Жбогар

Влатко Зорба
Северна Македонија ја заврши својата задача и сега на ред се земјите членки, но мислам дека ѕвездите се местат и се надеваме конечно да видиме...
Политика

Жбогар: Не гледаме каде во текстот на Законот за ЈО има амнестија

Влатко Зорба
„Не гледаме каде во текстот на Законот за јавното обвинителство има амнестија. Напротив, гледаме дека случаите на СЈО продолжуваат, а тоа нам ни е најважно“,...
МАКЕДОНИЈА

Жбогар: Усвоените закони ја потврдуваат заложбата на земјата за интеграција во ЕУ

Берта Китинска
Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на правото и ќе овозможат...
МАКЕДОНИЈА

Царовска, Жбогар и Мантованели во Демир Капија: Со вложување во туризмот го развиваме локалниот економски развој

Stefanija Kuzmanovska
Заменичката на претседателот на Владата за економски прашања Мила Царовска, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и директорот на Светска Банка за Северна Македонија Марко Мантонавели...
МАКЕДОНИЈА

Жбогар: Сакаме да покажете промена на начинот на мислење, што е минимум за отворање на преговори

Stefanija Kuzmanovska
Законот за јавно обвинителство треба да се донесе бидејќи со тоа ќе покажете промена на начинот на мислење од што е минимумот потребен да се...
Култура

Исмаили и Жбогар го отворија Семинарот за поддршката на ЕУ за културна соработка на Западен Балкан

Влатко Зорба
Министерот за култура Хусни Исмаили и амбасадорот во Делегацијата на Европската Унија во нашата земја, Самуел Жбогар денеска го отворија дводневниот семинар посветен на поддршката...
МАКЕДОНИЈА Политика

Жбогар: Идните заеднички односи меѓу ЕУ и Северна Македонија ќе се базираат на три столба

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Северна Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да...