Таг : Жерновски

МАКЕДОНИЈА

Макрадули ќе биде директор на „Пошта“, Жерновски ќе раководи со ЈП за Железничка инфраструктура?

Берта Китинска
Поранешниот градоначалникот на општина Центар, и поранешен заменик министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, ќе биде директор на ЈП за Железничка инфраструктура, пренесува ТВ21. Додека...
СТАВ

Жерновски: Претпладне критики за короната, попладне митинзи

Влатко Зорба
Повеќе пати имам потенцирано дека стратегијата на Мицковски и партијата на Груевски да се спечалуваат политички поени преку (зло)употреба на разорните ефекти од корона вирусот...
МАКЕДОНИЈА

Жерновски за „Насилство во Центар“: Правдата ја победи неправдата

Берта Китинска
По 7,5 години од бруталните инциденти и по 3,5 години поминати во судски процеси, денеска правдата ја победи неправдата, напиша Андреј Жерновски на својот Фејсбук...
Политика

Жерновски: Македонските граѓани имаат насушна потреба од фунционирање на правниот систем

Влатко Зорба
Денешната одлука на Врховниот суд, со кои се одбиени барањата на Гордана Јанкулоска, Ѓоко Поповски и Никола Груевски да не одат в затвор за случајот...
СТАВ

Жерновски: Историскиот исчекор што се направи со Преспанскиит договор ги надминува и регионалните граници

Влатко Зорба
Средбите на премиерот Заев и владината делегација во Атина со неговиот колега Мицотакис и претседателката Сакеларопули, кои се реализираат на самиот почеток од фунционирањето на...
МАКЕДОНИЈА

Жерновски: Опозиција каква што секоја власт може само да посака

Берта Китинска
За протестот на ВМРО-ДПМНЕ за поскапувањето на струјата од каде беа објавени фотографии на кои се гледа скап автомобил на кој стои порака „Доле лопови“...
СТАВ

Жерновски: Заев докажа дека знае како може и како треба да се биде лидер

Влатко Зорба
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, е мандаторот за состав на новата Влада која и во наредните четири години ќе ја води државата...