Таг : Жерновски

Политика

Жерновски: ЕУ наложува европското законадавство да биде преведено на македонски јазик, тоа е нешто што треба да не радува

Влатко Зорба
„Несомнено е дека чекор поблиску ова јас би рекол и курцијалниот исчекор наш, остварување на стратешката цел да бидеме земја членка на ЕУ, исклучително битно...
СТАВ

Жерновски: Голем ден за правдата, лош за „тефтерчињата“ на ВМРО- ДПМНЕ

Влатко Зорба
Денеска стапува на сила новиот Закон за Јавно обвинителство, кој не само што овозможува победа на правдата, туку претставува ново и круцијално поглавје во битката...
СТАВ

Жерновски: Продолжуват трагикомичните политики на ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба
Во септември мината година врескаа против зголемувањата на платите бидејќи “власта ќе направи хаос”, а сега предизборно ветуваат зголемување на платите. Се разбира, поради постабилната...
Политика

Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде казнета за улогата во пандемијата, зошто бојкотираше, одмагаше, не почитуваше мерки

Владата предводена од СДСМ во изминативе три години постигна многу. Создадовме комплетно различно општество, имаме напредок на економски план, има слобода на говор и слобода...
СТАВ

Жерновски: Новиот скандал на Мицкоски е опасна и крајно штетна порака до граѓаните

Влатко Зорба
Вчерашниот твој нов скандал, со кој дефинитивно го покажа и докажа својот прилично лимитиран капацитет, е опасна и крајно штетна порака до граѓаните и нивното...
Политика

Жерновски: Нема лицитирање со иднината на државата

На 5 јули годинава во Хрватска ќе се одржат парламентарни избори, иако редовниот, односно крајниот термин за нивно организирање беше до 13 декември. Нашите сојузници...
МАКЕДОНИЈА

Жерновски: Два големи празника во еден еден ист ден

„Честит денот на сесловенските просветители Св Кирил и Методиј и благодарност за нивната мисија на ширење на христијанството и писменоста. Честит денот на кирилицата! Честит...