Таг : зоо

МАКЕДОНИЈА

Слушнете ја реакцијата на животните во Скопската Зоолошка по земјотресот (ВИДЕО)

Берта Китинска
Силен земјотрес утрово ги разбуди граѓаните на Македонија. Покрај граѓаните, на силниот потрес  изреагираа и  животните од Скопската Зоолошка градина. Предмалку на  Твитер, беше објавено...
Скопје

„Бабичката“ Дуња и „внуката“ Даела ќе имаат поудобно и побезбедно живеалиште

Берта Китинска
Во скопската зоолошка градина во тек се градежни зафати кои треба да го прилагодат животниот простор за двете популарни скопски слоници. „Имено, Дуња и Даела...
Скопје

Слониците Дуња и Даела добија хавајска салата за ужинка (ФОТО)

Берта Китинска
Слониците Дуња и Даела од скопската зоолошка градина денеска добија интересна егзотична ужинка. Хавајска салата беше подготвена од едукатор Војо Иванов....
Хроника

Галетановски по сообраќајката кај Универзална сала: „Не возете ако сте пиеле алкохол“

Утринава директорот на Зоолошка Ѓорѓи Галетановски бил удрен од пијан возач кај Универзална сала.Тој бил веднаш хоспитализиран на Клиника со мали повреди но за среќа...
Скопје

Арктички бели волци ќе се вдомат во Скопската зоолошка градина

Скопската зоолошка градина од следниот месец ќе стане дом на арктички бели волци, кои ќе пристигнат од Литванија и Германија, напишаа од Скопје ЗОО на...
Скопје

Ново живеалиште за фламинга доби Зоолошката во Скопје

Новото живеалиште за фламинга денеска свечено се отвори во Зоолошката градина во Скопје. Во ова живеалиште ќе живеат 15 фламинга кои се едни од најегзотичните...
Скопје

ФОТО: ЗОО Скопје од денеска отворена за посетители, подготвено и новото живеалиште на фламингата

Посетителите од денеска повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Зоолошка градина Скопје ги отвора вратите...
МАКЕДОНИЈА

Нов член во ЗОО Скопје: Кенгурката Пикси од стана мајка (фото)

Во секој момент скопјани очекуваат Зоолошка градина да ги отовори вратите за посетители. Изминатава недела Скопје ЗОО доби неколку принови.Вчера мама Пикси доби бебе ....