ВИДЕО/ФОТО Култура

Френетични аплаузи по премиерата на „Врба“ во Рим (ФОТО)

Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“ во салата Петраси беше полна. Публиката во салата со аплауз ги дочека актерките со режисерот Манчевски. По завршувањето на филмот, неочекувано публиката стана направи круг околу филмската екипа и френетично цели пет минути аплаудираше со извици: Браво!

Предводени од режисерот, трите актерки Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Камка Тоциновски поминаа на црвениот килим во Аудиториумот Парко дела Музика. Покрај нив на најдолгиот филмски црвен килим во светот поминаа и продуцентот Јане Ќортошев, директорот на Агенција за филм Горјан Тозија, Министерот за култура Хусни Исмаили и Магдалена Димова, вршител на должност при Амбасадата на Македонија во Рим.

Македонските актерки го свртеа вниманието на себе пред светските медиуми, кои будно со своите камери го проследија секое нивно движење на црвениот килим. Она што беше уште покуриозитетно е што беа извикувани нивните имиња од италијански фанови, кои беа наредени од страната и ги повикуваа да направат фотографии со нив и со режисерот Манчевски, кој е миленик на италијанските филмофили, а неговите филмови се вклучени во школската лектира. Елегантно, гордо и достоинствено македонската филмска екипа помина на килимот.

Денеска и утре следуваат уште две фестивалски проекции. А многу наскоро филмот ќе има македонска премиера и веднаш потоа ќе биде на редовниот репертоар во скопските кино сали.

Премиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во РимМилчо МанчеПремиера на „Врба“ во РимвскиПремиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во РимПремиера на „Врба“ во Рим

Поврзани вести

Ексклузивитет на фестивалот на грчки филм и култура: Концерт на Фоивос Девлиоријас вечерва во МКЦ

Maja_Serafimova

Македонската филмска продукција повторно со финансиска поддршка од Еуримаж

Берта Китинска

Скопје танцов театар ја почнува новата сезона

Влатко Зорба

Почина композиторот и музички педагог Благој Цанев

Промоција на книгата „Ќе се завијам во песни“ во КИЦ

Maja_Serafimova

Сара Џесика Паркер за „Медена земја“: Филмот е еден од најдобрите номинирани за „Оскар“

Влатко Зорба