ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Граѓани маршираа за правда

Околу 15 илјади граѓани денеска се приклучија на маршот „Чекориме за правда” кој започна од пред Собранието на Република Северна Македонија.

Граѓаните се сплотија околу заложбите за силна правна држава, независен судски систем и неселктивно владеење на правото.

На маршот свое обраќање имаа Џабир Дерала, граѓански активист, Соња Мираковска пратеничка во Собранието и Зоран Заев претседател на СДСМ.

Марш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правдаМарш за правда

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

На Клиниката за инфективни болести строго се почитуваат препораките за употреба на лична заштитна опрема од здравствените работници

Берта Китинска

МЗ: Починаа девет лица, регистрирани се 193 нови случаи на Ковид 19 во земјава

Берта Китинска

Кривична против две фирми и нивниот управител од Велес кои затаиле 6,7 милиони денари

Државата ќе им помогне на семејствата чии домови беа уништени од пожарот во Шуто Оризари

Никола Поповски

Тасев: Ако не реагираме за случувањата САД-Иран, што да очекуваме ако кај нас има такво нешто

Влада: Се ставаат во мирување сите почнати постапки за избор на раководен орган на универзитетите