ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа Скопје по стапувањето на сила на полицискиот час

Од вечерва во земјава на сила стапува полицискиот час. Забрането е движењето на граѓаните од 21 до 06 часот секој ден.

Центарот на Скопје вечерва е празен, а на улиците може да се забележат само новинарски екипи и припадници на полицијата.

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вечерва порача граѓаните максимално да ги почитуваат мерките и ограничувањата за движење, не само за време на полицискиот час, туку и преку ден.

Тој апелираше да не се излегува надвор без нужна потреба.

Инаку полицискиот час нема да важи за МВР, армијата, пожарната и лица кои работат во Комунална хигиена.

Нема да се однесува и на лицата кои имаат потреба од итна медицинска помош, животно-загрозувачка состојба, лица кои одат на дијализа исклучиво во придружба на најмногу две лица.

Новинарите и медиумските работници, исто така, ќе бидат едни од исклучоците од полицискиот час.

Полициски часПолициски часПолициски часПолициски часПолициски часПолициски часПолициски часПолициски час

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

„Јавна Соба“ резултат на разнишани морални вредности, лесната достапност до средствата за масовна комуникација и толерантноста на законот кон сексуалните престапници

Ивана Рамаданова

Денеска ќе се одржи првото рочиште за случајот „Рекет“

Maja_Serafimova

Расправа во собранието на Србија за Договорите од иницијативата „мал Шенген“

Stefanija Kuzmanovska

Ѓорчев вели дека не било исто сега и пред три години, кога гласаше за законот за канабис

Ѓорѓиев: Ситуацијата со африканската чума е веќе надмината

user4

Маричиќ: Неблагодарно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за недоволно дипломатски активности

user4