ВИДЕО/ФОТО

ГАЛЕРИЈА: „Петоци за иднинатата Скопје“ бараат да се изгласа закон за забрана на увоз на опасен отпад

Пред Собранието се одржува протест во организација на движењето „Петоци за иднинатата Скопје“ чии поддржувачи бараат да се изгласа закон за забрана на увоз на опасен отпад пред распуштање на парламентарниот состав.

Учесниците на протестот велат дека сакаат да извршат притисок врз Собранието да се изгласа законот. Порачуваат, како што велат, дека нема да бидат тивки се додека не се реши ситуацијата со отпадот, и потенцираат дека се потребни конкретни активности за значително намалување на аерозагадувањето.

Дел од учесниците на протестот наведоа дека загадувањето се зголемува со употреба на горива кои се обработуваат од рециклирање на увезен отпад.

Тие доставија барање за средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери, со цел да добијат објаснување зошто донесувањето на овој закон постојано се одложува.

Петоци за иднината СкопјеПетоци за иднината СкопјеПетоци за иднината СкопјеПетоци за иднината СкопјеПетоци за иднината СкопјеПетоци за иднината СкопјеПетоци за иднината СкопјеПетоци за иднината Скопје

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

ГАЛЕРИЈА: Отворен ден на „Дрисла“, Шилегов ветува работење по прописи

Влатко Зорба

Apple ги претстави AirPods Pro – нов дизајн и активно потиснување на бучавата (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Проблемот со скенерот за отпечатоци на Samsung Galaxy S10 ја опфаќа и серијата Note10 (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Исполнувања не ветувања: Нов марш за чист воздух во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Влатко Зорба

Paper Phone нè прави понезависни од паметниот телефон (ВИДЕО)

Влатко Зорба

ГАЛЕРИЈА: Судските службеници на протест бараат повисоки приходи, ги поддржа и судијата Џолев