ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Почна сезоната за капење во Градски парк

Летото веќе и календарски почна, а во Градскиот парк почнаа да се забележуваат капачи.

Иако водата очигледно не е погодна за капење, на некои тоа воопшто не им пречеше да се разладат на горештните.

Територијата на нашата држава е под влијание на врел бран кој продира од северните предели на Африка и истиот условува многу топло време, односно многу високи температури на воздухот.

До крајот на денов максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот до 38 степени.

Слични температури ќе имаме и во текот на следните неколку денови, што значи и понатаму ќе продолжи продорот на многу топол воздух од северните предели на Африка кон нашата држава.

Градски ПаркГрадски ПаркГрадски ПаркГрадски ПаркГрадски ПаркГрадски ПаркГрадски Парк

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Украина: Македонец учествувал во обидот за убиство на еден од водачите на кавачкиот клан (видео)

Никола Поповски

Во два македонски града нема ниту едeн активен случај на Ковид 19

Берта Китинска

СДСМ: Граѓаните не даваат поддршка на антидржавните политики на ВМРО-ДПМНЕ, потврда за тоа е вчерашниот дебакл во Берово

Мицевски: Изјавите дека го блокираме Собранието се политичка игра

Александар Тодески

Спасовски: Зголемувањето на минималната плата ќе ја намали сиромаштијата

Viktor Jovanov

Скопјанец нападнат од контролор на ЈСП

Никола Поповски