ВИДЕО/ФОТО Политика

ГАЛЕРИЈА: ВМРО-ДПМНЕ маршираше во Скопје и побара правда

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва маршираше во Скопје и побара правда.

Протестот започна од пред зградата на Јавното обвинителство, по што членовите и симпатизерите на оваа партија се движеа по кејот на реката Вардар до Врховниот суд.

На протестот присутните извикуваа „Никогаш Северна, само Македонија“,„Сакаме правда“, вееја знамиња со Сонцето од Вергина, а на чело на колоната имаше транспарент на кој пишуваше „Заев е виновен“. Имаше и транспаренти за шефицата на Обвинителството против организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска.

Присутните побараа промена на актуелната власт за, како што велат, да „дојде правдата во Македонија“.

Пред присутните се обрати лидерот на партијата Христијан Мицкоски, кој изнесе низа обвинувања кон експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев истакна дека судската и обвинителската власт се „брутално згазени“.

Протест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕПротест на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

„Македонија мора да биде правна држава, да си пријавиш или ти ќе одговараш“ (АУДИО)

Влатко Зорба

СДСМ очекуваат да биде изгласана една изборна единица

Влатко Зорба

Лукаревска: Сакаме да го симнеме симболот за репресивен орган кој досега не „красеше“

Влатко Зорба

Нов граничен премин со Бугарија за развој на пограничните општини

Влатко Зорба

Зеќири за ТВ 21: ДУИ се зло за Албанците

Влатко Зорба

Џафери на Самит на претседатели на парламентите на земјите од Западен Балкан и ЕП во Брисел

Stefanija Kuzmanovska