ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

„Христос Воскресе – Навистина Воскресе“: Граѓаните од своите домови, точно на полноќ го прославија Велигден

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Граѓаните ги испочитуваа националните препораки и ноќеска во своите домови и на балконите, со свеќа во рака, точно на полноќ го прославија Велигден.

Христос Воскресе однекнуваше од македонската православна црква „Свети Климент Охридски“ , каде се одржа свечената литургија на која присуствуваа поповите.

Низ  населбите и маала, се слушаа честитките но и желбата што побрзо, и насекаде да заврши пандемијата предизвикана од коронавирусот.

Соборен ХрамСоборен ХрамСоборен ХрамСоборен ХрамСоборен ХрамСоборен ХрамСоборен Храм

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Да се „истурка“ септември биле потребни 33.621 денар

Влатко Зорба

Колемишевски: За само 2.5 години СДСМ ја зголеми минималната плата за 5.500, а просечната за околу 4000 денари

Никола Поповски

Пендаровски: Не гледам некаков проблем ако утре се одложат изборите

Сите спортски натпревари во Македоија до 6-ти март без публика поради коронавирусот

Берта Китинска

(ФОТО) Говор на омраза кон новинарката Тања Милевска од носител на изборна листа

Парична казна за 23 лица од Скопје обвинети за прекршување на полицискиот час