ВИДЕО/ФОТО

Кометата „Неовајс“ го осветли македонското небо (ГАЛЕРИЈА)

Кометата Неовајс, најсветлата комета видлива од северната хемисфера последниве 25 години, влезе во орбитата на Меркур пред околу една недела.

Близината на Сонцето и топлината направија нејзината опашка да биде уште подолга и уште посветла. Кометата со дијаметар од околу пет километри, ќе мине крај Земјата, а најблиску до нас ќе биде за околу две недели.НАСА ја откри оваа комета во март. Нејзиното јадро е покриено со слоеви материјал кој датира од почетоците на нашиот Сончев систем, пред околу 4,6 милијарди години.

И скопјани имаа можност да уживаат во магичното небо.

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Угостителите се подготвуваат да почнат со работа: Ќе тераме дневна кафе-шема со социјална дистанца (ГАЛЕРИЈА)

(ГАЛЕРИЈА) И покрај препораките, кејот на Вардар полн

Берта Китинска

(ГАЛЕРИЈА) ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДА: ВМРО-ДПМНЕ бара извинување и оставка од Заев

Влатко Зорба

ГАЛЕРИЈА: Знамето на НАТО се вее пред Собранието

Влатко Зорба

Apple ги претстави AirPods Pro – нов дизајн и активно потиснување на бучавата (ВИДЕО)

Влатко Зорба

(ГАЛЕРИЈА) Православните христијани го одбележуваат Велики петок

Влатко Зорба