ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА Стил

Од црвениот тепих на синоќешната премиера на „Врба“ во Македонска филхармонија (ФОТО)

Синоќа, во Македонската филхармонија се случи премиерата на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. На црвениот килим продефилираа многу препознатливи ликови од политичката и јавна сцена. До последно место беше исполнета салата во филхармонија.

По завршувањето на проекцијата, филмската екипа се поклони пред публиката, која на нозе со овации и френетичен аплауз ги поздрави. По проекцијата, на коктелот присутните имаа шанса и лично да им честитаат на брилијатните уметници, кои го создадоа овој маестрален филм, како што веќе светската критика го оцени, по премиерата на Римскиот филмски фестивал.

Од синоќа филмот е на редовен репертоар во скопските кина Синеплекс и Милениум, а филмот се прикажува и во Битола, Штип, Охрид, Кичево, Струга. Од 4 ноември почнува да се прикажува во Прилеп и Свети Николе, во Гевгелија од 9 ноември, Кочани и Македонска Каменица од 14 ноември, а во преговори се прикажувања на филмот и во останатите градови од земјава.

Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“Премиера на „Врба“

Поврзани вести

ФОТО: Падна покрив од зграда на Партизанска од силниот ветер, откорнато дрво во Кисела Вода

Александар Тодески

Сто пакетчиња од деца од Германија за нивните врсници хоспитализирани на детската клиника

Александар Тодески

Села за формирањето владина коалиција: Не сум се слушнал со Заев, ниту со Мицкоски

Сојуз на стопански комори: Државата треба да му помогне на приватниот сектор за справување со последиците од коронавирусот

Viktor Jovanov

Димитров: Доста бевме жртва, сакаме Европа да ја донесеме дома

На Клиниката „Св. Наум Охридски” од март до јули извршени 50 илјади прегледи и повеќе од 850 операции