Категорија : ВИДЕО/ФОТО

ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Нов парк со зеленило на местото на депонијата кај скопската железничка станица

Берта Китинска
Нов парк никна на местото на депонијата кај скопската железничка станица. Локација што повеќе од 20 години беше дива депонија прерасна во нова зелена површина...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

„Христос Воскресе – Навистина Воскресе“: Граѓаните од своите домови, точно на полноќ го прославија Велигден

Берта Китинска
Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Граѓаните...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Уметничка акција во Тетово: Заштити се и заштити ги и другите во време на КОВИД-19 (ФОТО)

Влатко Зорба
Најбезбедно е луѓето да останат дома, но ако мора да излагате надвор или да одите во банка, треба да ги следат препораките од медицинските лица-...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Православните христијани го одбележуваат Велики петок

Влатко Зорба
Православните христијани го одбележуваат Велики петок. Граѓани денеска во мал број се собраа во Соборниот храм „Свети Климент Охриски“, каде што се држеше света литургија...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Денеска е Велики четврток – почнуваат велигденските празнувања

Влатко Зорба
Денеска православните христијани го одбележуваат Велики четврток, а верниците ги посетија црквите за да се причестат. Во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во ценатрот на...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: „Биди супер-херој, почитувај ги мерките за заштита”, акција за почитување на мерките

Берта Китинска
Во време на активна и секојдневна борба со COVID-19, нашите вистински супер-херои и супер-хероини се всушност околу нас – здравствените работници, вработените во маркети, текстилните...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Во центарот на Скопје се појавија џиновски папучи со порака „Седете дома“

Берта Китинска
Денеска во центарот на Скопје османа нова герила акција. Уметничката акција Седете дома е намента да им помогне на граѓаните да истраат во fizichkata излолација...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) За едни уништување, за други ревитализирање на Старата скопска чаршија

Влатко Зорба
Откако синоќа на социјалните мрежи излегоа фотографии кои беа преземени од дел од порталите, дека за време на пандемијата на коронавирусот без најава се вади...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Втор ден од целосната забрана за движење во текот на викендот

Влатко Зорба
Во земјава денеска е втор ден од целосната забрана за движење во текот на викендот, што започна во петокот во 16 часот и ќе трае...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) И покрај препораките, кејот на Вардар полн

Берта Китинска
И покрај препораките од страна на здравствените власти за социјална дистанца како најдобра превентива од КОВИД 19, сепак дел од граѓаните како да не ги интересира и продолжуваат...