Категорија : ВИДЕО/ФОТО

ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Скопјани не ги плаши корона-кризата

Влатко Зорба
Скопјани денеска повторно го искористија убавото време и го „преплавија“ главниот град. Слична беше сликата и во вчерашниот ден! Градскиот парк и Старата скопска чаршија...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот го испразни Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Берта Китинска
Мерките против коронавирусот го испразнија Скопје. Екипата на Стандард денеска забележа намален интензитет на сообраќајот, како и намалена фреквенција на движење низ скопските булевари. Плоштадот...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Нова герила акција: „Скок од 300% во 2019 социјална помош за 4-члено семејство од 10,700 денари“

Нова герила-акција утрово беше поставена во центарот на Скопје. На знаците кои се ставени покрај споменикот на Филип втори се испишани пораките „2016 социјална помош...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Приврзок Јустиција во „Сваровски“ кутија пред судовите, на местото на Ќосето

„Сваровски“, е најновата уметничка инсталација, која осамна пред палатата на правдата во Скопје, на местото кадешто порано стоеше споменикот на Ќосето. Во луксузна кутија за...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Силното невреме во Скопје, откорна покриви од згради (ГАЛЕРИЈА)

Берта Китинска
По синоќешното невреме, при што ветерот откорна неколку кровови и дрвја, екипите на Град Скопје до раните утински часови ги расчистуваа улиците. Силниот ветер кој...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Граѓаните ги празнат рафтовите во маркетите

Александар Тодески
По појавата на првата пациентка заразена од Ковид-19, односно коронавирус, граѓаните почнаа да ги празнат маркетите. И покрај смирувачките тонови од власта дека нема простор...
ВИДЕО/ФОТО Политика

ГАЛЕРИЈА: ВМРО-ДПМНЕ маршираше во Скопје и побара правда

Влатко Зорба
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва маршираше во Скопје и побара правда. Протестот започна од пред зградата на Јавното обвинителство, по што членовите и симпатизерите на оваа партија...
ВИДЕО/ФОТО Политика

(ГАЛЕРИЈА) Обвинитетите од 27 април пристигнаа во судот

Берта Китинска
Обвинитети од насилствата од 27 април во Собранието пристигнаа во судот. Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, започна во Кривичниот...
ВИДЕО/ФОТО МАГАЗИН

Жена свири на виолина додека и прават операција на мозок (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Пациентка во „King’s College“ болницата во Лондон свири на виолина, додека хирурзите и го оперираат мозокот, за да отстранат тумор, јави „Би-Би-Си“. Дагмар Тарнер има...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Граѓани маршираа за правда

Влатко Зорба
Околу 15 илјади граѓани денеска се приклучија на маршот „Чекориме за правда” кој започна од пред Собранието на Република Северна Македонија. Граѓаните се сплотија околу...