Категорија : ВИДЕО/ФОТО

ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Компас пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

Влатко Зорба
Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центаротна Скопјесе појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Скопје со намалено темпо за време на коронавирус

Влатко Зорба
Улиците во Скопје и денеска се полупразни, а сообраќајот со намален интезитет поради ситуацијата со коронавирусот и новите мерки на Владата донесени на синоќешната седница....
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Втор ден полициски час во Македонија

Влатко Зорба
Втор ден полициски час во Македонија. Во Скопје и градовите ширум државата можеа да се видат само полициски патроли. На одредени места сепак се јавува...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Како изгледа Скопје по стапувањето на сила на полицискиот час

Влатко Зорба
Од вечерва во земјава на сила стапува полицискиот час. Забрането е движењето на граѓаните од 21 до 06 часот секој ден. Центарот на Скопје вечерва...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Нова герила акција на плоштад Македонија – „Држете растојание“

Ивана Рамаданова
Нова герила акција „Држете растојание“ на плоштадот „Македонија“ има за цел на најдиректен и визуелно експлицитен начин да ги потсети граѓаните да држат растојание, да избегнуваат...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Шницла од бизон се појави на плоштадот „Македонија“

Влатко Зорба
Нова герила акција на плоштадот „Македонија“ како потсетник на ресторанските гозби на функционерите на минатата влада осамна денес во близина на познатиот ресторан „Пелистер“. Шницлата...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

(ГАЛЕРИЈА) Скопјани не ги плаши корона-кризата

Влатко Зорба
Скопјани денеска повторно го искористија убавото време и го „преплавија“ главниот град. Слична беше сликата и во вчерашниот ден! Градскиот парк и Старата скопска чаршија...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Коронавирусот го испразни Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Берта Китинска
Мерките против коронавирусот го испразнија Скопје. Екипата на Стандард денеска забележа намален интензитет на сообраќајот, како и намалена фреквенција на движење низ скопските булевари. Плоштадот...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

Нова герила акција: „Скок од 300% во 2019 социјална помош за 4-члено семејство од 10,700 денари“

Нова герила-акција утрово беше поставена во центарот на Скопје. На знаците кои се ставени покрај споменикот на Филип втори се испишани пораките „2016 социјална помош...
ВИДЕО/ФОТО МАКЕДОНИЈА

ГАЛЕРИЈА: Приврзок Јустиција во „Сваровски“ кутија пред судовите, на местото на Ќосето

„Сваровски“, е најновата уметничка инсталација, која осамна пред палатата на правдата во Скопје, на местото кадешто порано стоеше споменикот на Ќосето. Во луксузна кутија за...