Стандард
Некатегоризирано

Бектеши: Трговските центри да работат и во недела

Mинистерот за економија Крешник Бектеши на денешниот прес изјави дека некои од дејностите треба „да се извлечат“ од законското решение за недела неработен ден, а токму работата на трговските и туристичките центри е стратешки приоритет на нашата држава и треба да работат и во недела.

– Имајќи го предвид трендот на изградба на трговски центри, инвестициите кои се прават во таа дејност и приливот на странски туристи во викендите во нашата држава, а посебно од соседните држави, мислам дека многу внимателно треба се разгледа ова прашање и трговските центри да работат и во недела, рече Бектеши во одговор на прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Дел од маркетите и трговските центри во Македонија одлучија неделата да биде неработен ден за сите вработени

Поврзани вести

Николовски: Корупцијата и криминалот не познаваат граници, мора да бидеме единствени во заложбите

Влатко Зорба

Милевски: Создаваме пост-ковид амбиент за општините да можат посилно да го придвижат локалниот развој

Влатко Зорба

Што треба да знаеме за методот балирање на отпадот?

Влатко Зорба