СТАНДАРД life

Фитнес

Фитнес

Бидете внимателни со внесот на протеини: Премногу може да ги оштети артериите

Radmila Tasevska
Протеинските шејкови се еликсир за многу бодибилдери и рекреативци кои сакаат да ги зајакнат или „тонираат“ мускулите и да ја обликуваат својата фигура во теретаните,...
Фитнес

Зошто е важно да се вежба во старост?

Radmila Tasevska
Одржувањето на редовна физичка активност е важно во текот на животот. Има многу предности од вежбањето во староста, а како што објаснува тренерката и кинезиолог...
Фитнес

📽 Тренер вели дека се откажуваме од тренинзите поради една грешка: „Размислете за иднината“

Radmila Tasevska
Тренерот за фитнес, Чаз Спакмен неодамна зборуваше за тоа зошто повеќето луѓе ги кршат своите новогодишни одлуки. Тој верува дека не сме доволно концентрирани на...
Фитнес

Пилатес или јога: Кој тренинг е подобар?

Radmila Tasevska
Кога станува збор за ефективни вежби со низок интензитет, јогата и пилатес се популарни избори. Иако имаат слични резултати, овие вежби се сосема различни во...
Фитнес

Личен тренер сподели 5 најдобри вежби за почетници

Urednik
ПОЧНУВАЊЕТО на вашето фитнес патување не мора да биде тешко и комплицирано. Сепак, повеќето луѓе не сакаат вежби кои се фокусираат на зајакнување на мускулите...
Фитнес

Овие активности не бараат многу труд, а ни помагаат да останеме во форма

Radmila Tasevska
За време на празниците најчесто ги кршиме правилата во однос на исхраната и вежбањето. Но, постојат неколку едноставни начини да го одржите вашето тело во...
Фитнес

Фитнес тренерка тврди дека оваа храна ги намалува салото на стомакот и надуеноста

Radmila Tasevska
Често слушаме за храната што треба да ја исфрлиме за да постигнеме порамен стомак. И иако е вистина дека има многу намирници кои дебелеат, важно...
Фитнес

Интервју со Петровски: Најчестите грешки што луѓето ги прават во исхраната е што веруваат на новокомпонирани и извикани т.н нутриционисти

Urednik
Секоја физичка активност е добра. Секако тоа зависи од староста, кога би биле по поодминати години ги советувам повеќе да се движат и пешачат во...
Фитнес

5 совети за исхрана кои ќе ви помогнат побрзо да ги видите резултатите од тренингот

Urednik
Исхраната и вежбањето одат заедно. Она што го јадеме пред и за време на вежбањето има значително влијание врз нашето тело и како се чувствуваме...