Стандард

топ-вести

ЕКОНОМИЈА

План за финансирање на забрзан економски раст: 5% стапки на раст на БДП, нови инвестиции и стабилен јавен долг

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата. Со спроведувањето на процесот на имунизација и етапно подобрување на епидемиолошката слика,...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: До крајот на мај верувам дека ќе ја пуштиме првата делница од експресниот пат Штип-Радовиш

Новиот експресен пат Штип-Радовиш првата делница од мостот на реката Брегалница до клучката кај рудникот „Бучим“ ќе биде пуштена за сообраќај кон крајот на месецов,...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Бежоска: Нефункционалните кредити сведени на историски најниско ниво

Нефункционалните кредити се сведоа на историски најниско ниво, додека депозитите продолжија да растат. Ова се едни од причините поради коишто „Централ бенкинг“ ја издвои Анита...
ЕКОНОМИЈА

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на С. Македонија на „ББ +“

Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на Република Северна Македонија на „ББ +“, со негативен изглед. Како што нотира агенцијата, рејтингот на РС Македонија...
ЕКОНОМИЈА

Николовски: Со Законот за потекло на имот воведуваме контрола на капиталот и спречуваме незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Формираната работна група започнува со подготовка на Законот за потекло на имот, што за прв пат се воведува во нашата држава и со кој го...
ЕКОНОМИЈА

Новата заедничка инвестиција на ЛЕАР и Нормак e нов стимул за националната економија

„Се реализира уште една значајна инвестиција за нашата земја. Денес се поставува камен темелникот на новата заедничка инвестиција на американската компанијата ЛЕАР и Нормак Инвестмент...
ЕКОНОМИЈА

Со 46,5 милиони евра од Светска банка – поголема енергетска ефикасност во јавен сектор и подобро основно образование

Со 46,5 милиони евра, преку Рамката за партнерство со Светска банка, ќе се спроведат „Проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор” и „Проектот за унапредување...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Рестораните за свадби најверојатно ќе работат од крајот на мај

„Јас кажав дека рестораните за свадби најверојатно ќе почнат да работат од крајот на мај“, повтори денес министерот за економија, Крешник Бектеши на прес-конференција. Според...
КОМПАНИИ

ММФ: Каматните стапки ќе растат

Претседателот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева изјави дека е потребно многу внимателно да се повлече политичката поддршка дадена во борбата против пандемијата на...
ЕКОНОМИЈА

ИКТ Комора на Македонија: Дигитализацијата на образованието да се реализира во инклузивен процес

Информациските и комуникациски технологии доколку се користат на соодветен начин можат да допринесат за значително подобрување на квалитетот на живот, работа и создавање нови вредности,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!