Таг : топ-вести

Политика

Колку и недостасуваше на Владата на Заев за да го исполни ветувањето за 500 евра плата?

Влатко Зорба
Државниот завод за статистика (ДЗС) објави дека просечната нето плата во декември 2019 година изнесува 26.836 денари. Актуелната Влада, предводена од премиерот Зоран Заев во...
Политика

Мицкоски контра Петровска: Италијанските власти не му реагирале на Чулев за издавање информации за акцијата во Крушопек

Влатко Зорба
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, наденешната прес-конференција изјави дека не е точно тврдењето на дополнителката заменик-министерка во МВР, Славјанка Петровска, дека италијанските власти му реагирале...
Политика

Чулев: Не е точно дека сум ја попречувал истрагата за кокаинот

Влатко Зорба
Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Наќе Чулев преку својот фејсбук профил ги демантираше обвинувањата дека ја попречил меѓународната акција за спречување шверц на...
Политика

ЦИВИЛ: Кога Обвинителството ќе отвори истрага за црните пари со кои се финансираат медиуми на штета на интеграцијата во НАТО?

Влатко Зорба
Сѐ уште е отворено прашањето дали Јавното обвинителство конечно ќе отвори истрага за индициите пласирани во јавноста дека црни пари од Русија и од Унгарија...
Компании и пазар

Деспотовски: Инициравме креирање на регионален Фонд за иновации со кој ќе се искористи потенцијалот на регионалниот пазар

Влатко Зорба
„Инициравме креирање на регионален Фонд за иновации со кој ќе се искористи потенцијалот на регионалниот пазар од 17 милиони луѓе, а не само на фрагментираните...
Регион

Ердоган: Анкара ќе постапува порешително во Сирија

Ивана Рамаданова
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека Анкара ќе постапува порешително во Сирија затоа што во таа земја гинат турски трупи. „Се одлучивме за...
Регион

Албанија повторно на „сивата листа“ за перење пари

Ивана Рамаданова
Албанија повторно се најде на „сивата листа“ за перење пари и други ризици од организиран криминал, од каде беше избришана во 2015 година. Според меѓународната...
СВЕТ

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Ивана Рамаданова
Илјадници акаунти на социјални медиуми поврзани со Русија, вршат координирани напори за ширење на аларм за новиот коронавирус, нарушувајќи ги глобалните напори за борба против...
Регион

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Ивана Рамаданова
Албанскиот претседател, Илир Мета, на средбата со известувачот на Европскиот парламент за Албанија, Изабел Сантос искажал загриженост поради „алчноста на мнозинството со какви било противуставни...
МАКЕДОНИЈА

МВР: Пожар избувнал вчера во Клиниката за инфектологија

Ивана Рамаданова
Вчера попладнето било пријавено дека избувнал пожар во Клиниката за инфектологија при комплекс клиниките „Мајка Тереза“. „Вчера во 18:45 часот во СВР Скопје било пријавено...