СТАНДАРД life

Бугарија

ЕКОНОМИЈА

„Банкар“: Инфраструктурата ги попречува врските на Бугарија со С. Македонија

Влатко Зорба
Нурнати во политичко-историските дебати во билатералните односи меѓу Бугарија и Република Северна Македонија, ни недостасува другиот многу важен дел од нашите односи – инфраструктурата, трговијата...
ЕКОНОМИЈА

Бугарската „Соларпро“ ќе гради голем соларен парк во С. Македонија

Влатко Зорба
Додека во Бугарија дебатата за иднината на рудниците за јаглен и сродните постројки е сè уште во почетна фаза и е нејасно што ќе се...
ЕКОНОМИЈА

Османи: Патната и железничката инфраструктура помеѓу С. Македонија, Бугарија и Албанија е од интерес за целиот Европски континент

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во видео формат учествуваше на Јадранскиот Форум за инфраструктурно меѓуповрзување при што имаше воведно обраќање на Панелот на тема...
ЕКОНОМИЈА

Голем број компании се интересираат за учество на проектот за изградба на првите две фази од пругата кон Бугарија

Влатко Зорба
Не мал е бројот на компании што во овој момент се интересираат за учество на проектот за изградба на првите две фази од пругата кон...
ЕКОНОМИЈА

Бочварски: За пругата од Куманово до Бугарија треба да се изградат над 90 мостови и 32 тунели

Влатко Зорба
Коридорот 8 е еден од клучните коридори и на ЕУ, и токму при посетата еврокомесарот Вархеји еден од клучните фактори кои ги наведе беше транспортната...
КОМПАНИИ

Бугарски компании влегуваат во Северна Македонија и покрај политичките тензии

msp-admin
Политичките тензии меѓу Бугарија и Северна Македонија не влијаат на деловните односи меѓу двете земји. Ова го изјави Симона Парванова, менаџер во Cushman&Wakefield/FORTONMKA, во емисијата...
ЕКОНОМИЈА

Владата не се откажува од изградба на пруга кон Бугарија

Берта Китинска
Министерот за транспорт и врски Блјаго Бочварски истакна дека Северна Македонија се наоѓа во фаза во која се неопходни крупни инвестиции во инфраструктурата како предуслов...
КОМПАНИИ

Темелковски: Политичарите успеаа да инфилтрираат партиски војници во бизнис односите меѓу Македонија и Бугарија

msp-admin
Стопанствениците ја нудат својата помош за решавање на македонско бугарскиот спор. Почесниот претседател на македонско-бугарската стопанска комора, Зоре Темелковски, смета дека во преговорите треба да...
КОМПАНИИ

Лазаров: Многу доцна ги учиме лекциите дека без економија, инвестиции и бизнис државата нема иднина

msp-admin
Доцна ги учиме лекциите дека без економија, инвестиции и бизнис, државата нема иднина, вели претседателот на македонско-бугарската стопанска комора, Кирил Лазаров во интервју за „Локално“....
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Иднината на Западен Балкан е во создавањето заеднички регионален пазар

Влатко Зорба
Иднината на Западен Балкан е создавање на заеднички регионален пазар чија цел е посилна економска интерграција на регионот и негова подготовка за големиот внатрешен паазар...