Категорија : ЕКОНОМИЈА

Компании и пазар

Сопственикот на „Хај Тек“: На помладите генерации им покажувам дека иднината можат да ја градат и во Македонија

Влатко Зорба
Сопственикот на Хај Тек Корпорејшн Саво Станковиќ посочи дека е особено задоволен од посетата на вицепремиерот Фатмир Битиќи денеска, а подвлече дека и покрај економската...
Компании и пазар

Битиќи: Успехот на домашните компании ќе се пресликува и во благосостојбата на нашето општество

Влатко Зорба
Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во рамки на серијата...
Компании и пазар

СКСЗМ: Пост Ковид поддршка за 15 микро и мали компании

Влатко Зорба
Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија ќе поддржи 15 микро и мали компании во рамки на пост Ковид 10 трансформативната програма, финансиски поддржана и од Проектот...
Компании и пазар

Apple ќе плати половина милијарда долари поради кршење на патентни права

Stefanija Kuzmanovska
Долготрајната правна битка помеѓу Apple и VirnetX изгледа дека наскоро ќе заврши. Имено, судот во Тексас пресуди дека Apple мора да плати на VirnetX 502,8...
Компании и пазар

5Г технологија носи иновации какви што досега немаме видено

Stefanija Kuzmanovska
Операции на далечина, контролирање на работата на домашните апарати од далечина, паметни фабрики, паметни мрежи, урбана сигурност, паметно земјоделство, паметни нови медиуми, брзина на интернетот...
Компании и пазар

Победата на Бајден ќе биде добра вест за европските пазари

Влатко Зорба
Победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори во САД, најверојатно, ќе им користи на европските акции, според стратезите цитирани од MarketWatch. Стратезите започнаа...
Анализи ЕУ

Блокадите поради короната ја враќаат заканата од рецесија во Европа

Влатко Зорба
Закрепнувањето на европската економија е запрено од новите ограничувања наметнати од владите за борба против коровирусот, што може да го турне регионот во нова рецесија,...
Компании и пазар

Америка сепак дозволи бизнис со Huawei – но не за 5G опрема

Влатко Зорба
Голем број американски компании во ИТ и телекомуникацискиот сектор, кои сакаат да соработуваат со Huawei и да ги продаваат своите компоненти на таа кинеска компанија...
ЕКОНОМИЈА

Народна банка: Спроведовме активности со кои го заштитивме имотот на „Еуростандард банка”, што е важно за спроведувањето на стечајната постапка

Никола Поповски
По повод протестот на дел од штедачите во „Еуростандард банка” АД Скопје – сега во стечај, со депозити над законски гарантираниот износ за обештетување од...
ЕКОНОМИЈА

ССМ: Исправаме голема неправда кон работниците

Берта Китинска
На барање на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), во новиот Предлог-закон за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравственоекономската криза, заради исплата на платите...