Таг : топ-вест

Регион

Хаос на улиците во Атина: Грчката престолнина „опколена“ со полиција

Stefanija Kuzmanovska
Грчката престолнина Атина утрово осамна „опколена“ со полициските сили. Причината е пресудата против популарната политичка групација, екстремно десничарската „Златна зора“, која судот во Атина утрово...
Политика

СДСМ: Позитивниот Извештај од ЕК е доказ за успешноста на реформите и посветеноста на Владата

Берта Китинска
Извештајот на Европската комисија ги препознава и вреднува заложбите и спроведените реформи на Владата предводена од СДСМ и нејзината посветеност во интегративниот процес кон ЕУ....
МАКЕДОНИЈА

Заев: Не очекувам Бугарија да го попречува стартот на пристапните преговори со ЕУ

Берта Китинска
Не очекувам Бугарија да го попречува стартот на пристапните преговори на С.Македонија со ЕУ, изјави премиерот Зоран Заев. – Уште еднаш напоменувам – идентитетските прашања,...
МАКЕДОНИЈА

Од почетокот на пандемијата оздравени над 15 илјади пацинети

Берта Китинска
Над 15 илјади оздравени пациенти од Ковид-19 има во државата од почетокот на пандемијата. На светско ниво оваа бројка е речиси 26 милиони. Според извештајот...
МАКЕДОНИЈА

ДЗР: Дел од надоместоците кои ги земале СЈО не се во согласност со релевантната законска регулатива

Берта Китинска
На барање на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Државниот завод за ревизија изврши ревизија на усогласеност на тема „Плати и додатоци на...
МАКЕДОНИЈА

Димитров-Брегу: Укинување на роамингот во земјите од Западниот Балкан ќе биде еден од директните бенефити за граѓаните

Берта Китинска
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска имаше средба со Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РСС), Мајлинда Брегу која...
МАКЕДОНИЈА

Вирусот зема уште четири жртви во Македонија

Берта Китинска
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19. Починати се 4 лица,...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Состојбата во лозарството е тешка, ќе бараме фер решение

Берта Китинска
Состојбата во лозарството е тешка, но ќе бараме фер решение, низ дијалог, кое ќе им одговара на сите, и на производителите и на винарските визби...
СВЕТ

Уште еден корона-рекорд: Трета земја со 4 милиони заразени

Stefanija Kuzmanovska
Во Индија, бројот на заразени со коронавирус надмина четири милиони, забележувајќи најголем број на случаи за еден ден. Министерството за здравство објави дека 86.432 лица...