16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life

Храна

Храна

Осо буко со зеленчук! Италијански специјалитет за цело семејство

Urednik
Ова универзално популарно јадење потекнува од Милано. Иако е многу лесно за подготовка, остава долготрајно задоволство и после јадење…Уживајте! Состојки: * телешка коленица * две...
Храна

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ Крофни со сланина кои ќе го натераат секое куче среќно да мавта со опашот

Urednik
Секое куче заслужува добар оброк, а само најблиските ќе добијат ручек подготвен со љубов. Еден таков оброк се крофните со сланина кои ќе го направат...
Храна

Сакате ли „смеш“ бургер? Еве како да го подготвите…

Urednik
„Смеш бргер“ е плескавица која се прави со дробење мелено говедско месо со лопатка, или притискање на скара или тава. „Кршењето“ на месото резултира со...
Храна

Салепот го носи мирисот на Турција: Ароматичен пијалок кој можете да го подготвувате преку целата година

Urednik
Турската кујна е позната по своите зачини, што ја прави специфична и препознатлива. Меѓу другото, има и рецепт за салеп, ароматично топло млеко кое е...