СТАНДАРД life

Храна

Храна

Три чекори до најздравиот оброк во светот: Наједноставниот рецепт за медитеранска исхрана

Radmila Tasevska
Ручекот може да биде вистинска тортура доколку бара часови и часови готвење, а да не зборуваме за идејата, купувањето и подготовката. Но, може да биде...
Храна

Рецепт за најкрцкави компирчиња – нема грешка!

Radmila Tasevska
Никој не ужива во мрсен или недоволно варен компир. За среќа, постои еден генијален трик што на ова јадење ќе му даде совршена крцкавост. Еден...
Храна

Пикантно пилешко со компирчиња прелиено со павлака

Radmila Tasevska
Кремасто пилешко месо кое се топи во уста. СОСТОЈКИ: 300-400 гр пилешко бело месо 50 гр растопен маргарин 5 лажици павлака 1 лажица презла 3...
Храна

Готвачка откри јадења кои никогаш не би ги нарачала за појадок

Radmila Tasevska
Појадокот и бранчовите во рестораните и бранч-баровите овде стануваат сè попопуларни, а доколку не сте сигурни што да нарачате следниот пат кога ќе одите на...
Храна

Рецепт за турски менемен: Се служи како појадок, но вие сами одлучете кога ќе го јадете

Urednik
Се надеваме ќе ви се допадне рецептот за овој турски специјалитет – менемен. Покрај тоа што е едноставен за правење, комбинацијата од пиперки, домати, со...
Храна

Пица која не дебелее: Лажното тесто е хит, а ова е совршениот рецепт

Radmila Tasevska
Доколку често јадете пица и сакате да се ослободите од прекумерната количина на јаглехидрати, имаме одлично решение за вас. Иако никогаш нема да има вкус...
Храна

Путерот од кикирики е полн со протеини, но треба да се јаде умерено – Еве зошто!

Radmila Tasevska
Путерот од кикирики е уживање кое многу нутриционисти и диететичари го препорачуваат како додаток на смути или како вкусен прелив за појадок или десерт. Сепак,...