22.8 C
Скопје
23 септември, 2023
СТАНДАРД life

храна

Здравје

Отежнато варење: Што да направите кога ќе ви застане стомакот?

Urednik
Ако варењето е отежнато, човекот има чувство дека желудникот „стои“, односно дека внесената храна не се вари и не излегува од желудникот. Ова здравствено нарушување...
Здравје

НАМАЛЕТЕ ЈА АНКСИОЗНОСТА НА ПРИРОДЕН НАЧИН: „Скратете“ на шеќер, сол и кофеин

Urednik
Анксиозноста може да се третира на различни начини, најчесто со терапија или одредени лекови по препорака на психијатар, кои ги балансираат хемиските процеси во мозокот....
Храна

Сакате ли „смеш“ бургер? Еве како да го подготвите…

Urednik
„Смеш бргер“ е плескавица која се прави со дробење мелено говедско месо со лопатка, или притискање на скара или тава. „Кршењето“ на месото резултира со...
Здравје

Најлошата храна за луѓето со висок крвен притисок

Urednik
АКО НЕ се контролира и не се обиде да го намали, високиот крвен притисок може да доведе до бројни несакани последици по нашето здравје. Како...
Здравје

Која храна се смета за најдобра за луѓето со висок холестерол?

Urednik
НЕКОИ намирници, вклучувајќи мешунки и јаткасти плодови, можат да помогнат во намалувањето на холестеролот. Како што пренесува Healthline, срцевите заболувања се водечка причина за смрт...
Здравје

Најголемите митови за правилна исхрана

Urednik
Многу луѓе мислат дека правилната исхрана е нешто комплицирано, скапо, незгодно и тешко. Затоа што диетата е поврзана со некои исцрпувачки процедури, тајминг или лишување...
Храна

Појадок кој сам се прави: Пржени лепчиња од рерна за совршен почеток на денот

Urednik
Пржените лепчиња не се само вкусно, туку и многу практично јадење во кое секој ќе ужива. Тие се најчестото решение кога не знаеме што да...
Здравје

Ова е најлошата храна за нашите мускули

Urednik
Како што објаснуваат диететичарите, исхраната игра клучна улога во поддршката на мускулниот раст бидејќи хранливите материи што ги консумираме ги обезбедуваат градежните блокови и енергијата...
Здравје

Ако сте на работ на дијабетес, ова е најдобрата храна што можете да ја јадете

Urednik
Добро е познато дека храната што ја внесуваме во организмот има големо влијание врз нашето целокупно здравје. Меѓу другото, храната што ја јадеме може буквално...