СТАНДАРД life

храна

Здравје

Лекарите тврдат дека никогаш не ја јадат оваа храна поради холестеролот

Radmila Tasevska
Високиот холестерол е чест проблем. Оваа восочна супстанца, која циркулира во крвта, не е нужно опасна бидејќи ни помага да изградиме клетки и да произведуваме...
Секс и врски

Храната како афродизијак: Ова се најдобрите намирници за подобро либидо

Radmila Tasevska
Либидото, или сексуалната желба, може да подлежи на различни фактори, вклучувајќи го физичкото здравје, емоционалната благосостојба и хормоналната рамнотежа, а храната може да има големо...
Здравје

Како зачинетата храна влијае на нашето тело?

Radmila Tasevska
Зачинетата храна можеби е клучот за долговечноста, вели науката! Неколку здравствени состојби може да се влошат со јадење зачинета храна, предупредуваат експертите. Земете на пример...
Храна

Рецепт за турски менемен: Се служи како појадок, но вие сами одлучете кога ќе го јадете

Urednik
Се надеваме ќе ви се допадне рецептот за овој турски специјалитет – менемен. Покрај тоа што е едноставен за правење, комбинацијата од пиперки, домати, со...
Шоубиз

📽 Дејвид Бекам вечераше морска храна во скап ресторан: „Менаџерот го ранеше“

Radmila Tasevska
Дејвид Бекам уживал во специјалитети во луксузен ресторан, но се нашол и во малку бизарна ситуација. Имено, познатиот фудбалер јадел морска храна, а потоа бил...
Здравје

Избегнувајте ја оваа храна и намалете го ризикот од рак

Radmila Tasevska
Се зголемува бројот на малигни заболувања, затоа треба да направите се за да спречите појава или развој на рак. Неопходно е да се сменат одредени...
Храна

Пица стапчиња кои се уште никој не ги одбил: Овој рецепт ќе ви стане омилен!

Urednik
Пица стапчињата се совршен избор кога сакате да подготвите нешто вкусно од печива. Сите уживаат во нив, а децата многу често ги посакуваат на своите...
Здравје

Која храна да ја избегнувате за време на настинка за што побрзо да закрепнете

Radmila Tasevska
За време на настинка, препорачливо е да избегнувате одредени намирници кои можат да ги влошат симптомите или негативно да влијаат на имунолошкиот систем. Еве неколку...
Здравје

Бактерија во јогуртот го намалува стресот и помага во спречување на депресија и анксиозност

Urednik
Истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вирџинија открија дека Lactobacillus, бактерија која се наоѓа во јогуртот, како и во ферментираната храна, може да му...
Здравје

Храна за подобрување на расположението: Четири намирници кои го зголемуваат нивото на допамин

Radmila Tasevska
Популарно познат како хормон на среќата, допаминот ги подобрува чувствата на благосостојба и задоволство. Додека повеќето од нас слушнале дека вежбањето или разни други активности...