Таг : јајца

Здравје и Храна МАГАЗИН

Колку калории има во пржените лепчиња?

Елена Даскалова
Пржените лепчиња претходно потопени во смеса од јајца и зачини важат за омилен појадок речиси на целиот Балкан, а веќе се популарни и во светот,...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Јајцата го чуваат вашето здравје

Кристина Денесовска
Јајцата всушност имаат мноу предност бидејќи се хранливи. Тие се застапени во здравата и рамнотежена исхрана и се одлични сојузници за витка линија. Треба да...
Забава МАГАЗИН

Диетата на Мерилин Монро која денес никој не би ја држел

Елена Даскалова
Популрната актерка важи за жена која ќе остане запаметена по нејзините заносни облини, но од начинот на кој ја одржувала фигурата, на денешните нутриционисти би...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Овие видови храна се неправедно осудени како лоши

Елена Даскалова
Постојат намирници кои се апсолутно здрави за вас и постојано треба да бидат дел од менито, има и такви без кои се може, но не...
Здравје и Храна МАГАЗИН

За подобар сон, секоја вечер јадете по едно јајце

Елена Даскалова
Според готвачот Ник Биц, најдобра вечера е тврдо вареното јајце, кое ќе ви обезбеди доволно протеини и ќе ви овозможи во текот на ноќта да...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Здрави масти кои мора да бидат дел од вашата исхрана

Елена Даскалова
Нутриционистите многупати го демантираа верувањето дека ако сакаме да ослабнеме, од исхраната треба да ги исклучиме сите масти. Мастите се една од клучните хранливи состојки,...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Фритата мафини со јајца идеални за појадок

Елена Даскалова
Мафините врз база на јајца се идеални за појадок, обезбедуваат доволно протеини и секако, состојките внатре може да ги прилагодувате по желба. Следниот рецепт е...
Здравје и Храна МАГАЗИН

За цврсти нокти користете ги овие продукти

user2
Иако повеќето од нас користат многу продукти за нега на кожа и коса, често забораваат на негата на ноктите, а некои луѓе имаат и природно...