СТАНДАРД life
Здравје

Вечера и слабеење: Храна која го забрзува метаболизмот доколку ја јадете навечер

Храната богата со лесно сварливи протеини го заситува и го забрзува метаболизмот. Вклучувањето на оваа храна во вашата вечера помага да се зголеми мускулната маса и да се намали телесната тежина додека спиете.

Вечера и губење на тежината: како се поврзани?

Вечерата е еден од оброците на кои треба да посветите најмногу внимание доколку сакате да ослабете. Зошто? Затоа што после вечерата сме најнеактивни и најлесно наталожуваме масни наслаги. Но, „да внимаваш што јадеш за вечера“ не значи да ја елиминираш целата храна. Ако не јадете ништо од пладне до следното утро, тоа значи 18 часа пост. Иако сега е многу модерно периодичното постење, треба да се биде внимателен, бидејќи навикнувањето на телото на долги периоди на пост може да го забави и метаболизмот.

Она што е докажано е дека ноќното ограничување на храната, заедно со лесна и урамнотежена вечера, помага во слабеење бидејќи го стимулира согорувањето на резервите на маснотии и го регулира апетитот, намалувајќи го чувството на глад.

Зошто е важно да јадете протеини за вечера?

Јадењето протеини за време на вечерата ви помага да изгубите тежина поради неколку причини. Протеините го забрзуваат метаболизмот. На телото му треба многу повеќе енергија за да ги метаболизира протеините отколку јаглехидратите. Кога јадете протеини, телото користи резерви на гликоза, а потоа резерви на масти за да ги свари. Тоа не се случува со јаглехидратите, кои лесно се варат и се складираат како масти. Згора на тоа, потрошувачката на калории се забавува ноќе, па јаглехидратите нè дебелеат уште повеќе.

Протеините заситуваат. Метаболичкиот пат на метаболизмот на протеините е побавен и троши повеќе енергија од јаглехидратите, поради што протеинската храна заситува бидејќи подолго се задржува во дигестивниот систем. Јадењето заситен оброк за вечера е гаранција дека нема да се разбудите гладни наутро бидејќи го зголемува ослободувањето на лептин, хормон произведен од масното ткиво кој ја инхибира желбата за јадење кога веќе сте сити.

Протеините ги градат мускулите. Потрошувачката на протеини е неопходна за поправка и создавање на мускулното ткиво. Добрата мускулна маса значи дека согорувате повеќе калории во мирување и затоа добивате помалку тежина бидејќи мускулите се метаболички најактивното ткиво, што значи дека им треба повеќе енергија од кое било друго.

Препораката за време на вечерата е да не се злоупотребуваат јаглехидратите, особено ако се едноставни (бело брашно, пецива…) бидејќи го зголемуваат нивото на гликоза во крвта и го поттикнуваат таложењето маснотии.

Зошто јајцето е совршена вечера ако сакате да изгубите тежина?

А има и храна која особено се препорачува за време на вечерата доколку сакате да ослабете: јајцата. Причината е високата содржина на целосни протеини, кои го зголемуваат нивото на лептин, хормон кој го намалува гладот, поради неговата висока моќ на ситост.

Јајцата се одличен извор на висококвалитетни протеини, бидејќи ги содржат сите есенцијални амино киселини кои му се потребни на телото. Кога јадете јајце, не треба да го дополнувате со друга протеинска храна бидејќи едно јајце содржи 6,4 грама протеини. Јајцето ги обезбедува и сите витамини неопходни за организмот, освен витаминот Ц, во значителни количини.

Витамините растворливи во масти (А, Д, Е и К), фолната киселина и витаминот Б 12 се наоѓаат исклучиво во жолчката, каде што се концентрирани и биотин, пантотенска киселина и витамини Б 1 и Б 6. Јајцата се богати со есенцијални минерали како како фосфор, цинк, железо и јод. Жолчките се одличен извор на холин, суштинска хранлива материја за мозокот и нервниот систем, бидејќи ги регулира функциите како што се меморијата, расположението и контролата на мускулите. Селенот, важен микроелемент со антиоксидантни својства, го има и во изобилство во јајцата.

Кога е најдобро време за вечера?

Идеално е да вечерате најмалку 4 часа пред спиење. Кога јадете доцна вечера, се активираат низа физиолошки и молекуларни механизми кои го зголемуваат ризикот од дебелина. Студијата објавена во Cell Metabolism покажала дека доцната вечера влијае на хормоните кои го регулираат апетитот, лептинот и грелинот, кои влијаат на желбата за јадење. Нивото на хормонот лептин, кој сигнализира ситост, се намалува кога се јаде доцна. Покрај тоа, калориите се согоруваат побавно и се зголемува експресијата на гените кои го поттикнуваат растот на масното ткиво.

Симптоми кои откриваат дека не консумираме доволно протеини

Поврзани вести

Изборот на храна е запишан во нашите гени? Новото истражување носи интересни откритија

Urednik

Оваа храна предизвикува повеќе смртни случаи отколку цигарите: Сите ја јадеме!

Radmila Tasevska

„Некорисен“ орган кој лекарите често го отстрануваат може да се бори против ракот

Urednik