СТАНДАРД life

Протеини

Фитнес

Бидете внимателни со внесот на протеини: Премногу може да ги оштети артериите

Radmila Tasevska
Протеинските шејкови се еликсир за многу бодибилдери и рекреативци кои сакаат да ги зајакнат или „тонираат“ мускулите и да ја обликуваат својата фигура во теретаните,...
Здравје

Шест видови на зеленчук се богати со протеини кои можат да помогнат во градењето мускули

Radmila Tasevska
Редовната потрошувачка на одредени зеленчуци во исхраната може да помогне во градењето мускули. Иако зеленчукот нема протеини како, на пример, месото, ако внимавате колку макронутриенти...
Храна

Путерот од кикирики е полн со протеини, но треба да се јаде умерено – Еве зошто!

Radmila Tasevska
Путерот од кикирики е уживање кое многу нутриционисти и диететичари го препорачуваат како додаток на смути или како вкусен прелив за појадок или десерт. Сепак,...
Здравје

10 знаци дека не јадете доволно протеини

Radmila Tasevska
Не е тајна дека протеинот е суштинска хранлива материја за градење мускулна маса, поддршка на здраво управување со тежината и зајакнување на имунолошкиот систем. Сепак,...
Здравје

Вечера и слабеење: Храна која го забрзува метаболизмот доколку ја јадете навечер

Urednik
Храната богата со лесно сварливи протеини го заситува и го забрзува метаболизмот. Вклучувањето на оваа храна во вашата вечера помага да се зголеми мускулната маса...
Здравје

Оваа житарка е одлична замена за месото, благодарение на богатството на витамини и протеини

Urednik
Сите свои својства просото ги должи на присуството на бројни витамини и минерални соли. Содржи витамини А, витамин Е, витамин К и оние од групата...
Здравје

Симптом кој може да биде знак за недостаток на протеини – се појавува на кожата

Radmila Tasevska
Нутриционистите објаснуваат како доволниот внес на протеини е исклучително важен за целокупното здравје на нашето тело. Исто така, ако го немаме доволно, тоа може да...
Здравје

Симптоми кои откриваат дека не консумираме доволно протеини

Urednik
Протеините се суштински макронутриент кој му е потребен на нашето тело и го користи во големи количини. Обезбедува структура и поддршка на клетките, им помага...
Здравје

Внесете ја леќата во исхраната – полна е со протеини и железо, а го регулира и шеќерот!

Urednik
Леќата не е многу посакувана намирница во исхраната на овие простори, но таа е полна со протеини и железо, а го регулира и шеќерот во...