Таг : витамини

Здравје и Храна

Има ли домашни производи со витамини за зголемување на имунитет?

Влатко Зорба
Најсигурен начин за заштита од вирози се витамините и храната, односно внесувањето прехранбени производи богати со широк спектар витамини. Наспроти верувањето дека зимата, ладното време...
Здравје и Храна

Денес сите внесуваме витамини, а што е со пробиотиците?

Stefanija Kuzmanovska
Во услови кога вирусните и бактериските инфекции се чести, самоиницијативно се вртиме кон дополнително внесување витамини, како суплементи или преку исхрана и напитоци збогатени со...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Витамини и минерали кои ви се потребни кога сте на диета

Елена Даскалова
Диетите некогаш може да значат дека одредени хранливи материи ќе ги внесувате во помала количина или пак, дека ви се потребни за да го засилат...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Еднаш неделно исчистете го организмот од масти и токсини

Издвојте еден ден во седмицата за да го исчистите организмот од месо, слатки, пецива. Цел ден јадете само чорба и исчистете го телото. Здравјето доаѓа...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Најголемите грешки кои ги правите при земање витамини

Елена Даскалова
Витаминските суплементи се едни од најпродаваните фармацевтски производи и сосема нормално е да имаат и лојални корисници, но и такви кои се против нивно користење....
Здравје и Храна МАГАЗИН

Еден витамин може да го намали штетното дејство на загадениот воздух

Елена Даскалова
Повеќе градови на Балканот се соочуваат со алармантно високи концентрации на ПМ10 и ПМ2.5 честички во воздухот и енормно загадување, кое е навистина штетно за...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Домашна мешавина за поздрав организам

Елена Даскалова
Комбинацијата од цвекло и морков е добро позната како една од најздравите и најдобрите за подобрување на крвната слика и општо, на целосното здравје. Веќе...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Зошто треба почесто да јадете мушмули?

Елена Даскалова
Мушмулите во Европа дошле преку Грција и Рим, а се автохтони за југоисточните делови на Азија. Уште од подалечната историја се користеле поради лековитите својства....
Здравје и Храна МАГАЗИН

4 задолжителни витамини кои мора да ги консумирате во зима

Елена Даскалова
Витамините и минералите ни се повеќе од потребни во сезоната на грипови и настинки и понекогаш мора да ги внесуваме преку суплементи, но за среќа...