СТАНДАРД life

Здравје

Здравје

Дали сакате газирана вода? Експертите открија како таа влијае на нашето здравје

Radmila Tasevska
Дали газираната вода е добра како и обичната вода? Според Роналд Моган, професор на Универзитетот Св. Ендрјус во Шкотска, одговорот е: „ниту блиску“. „Газираната вода...
Здравје

Ова овошје треба сите да го јадеме почесто, одлично влијае на целокупното здравје

Radmila Tasevska
Црното грозје не само што е вкусно и убаво по боја, туку има и многу здравствени придобивки ако често се консумира. Може да помогне при...
Здравје

Се чувствувате преоптоварено? Овој зеленчук ќе ви помогне при замор и несоница

Urednik
Спанаќот е суперхрана која се повеќе ја препорачуваат експертите, бидејќи во последно време се повеќе се зборува за важноста на магнезиумот и начините да се...
Балкан микс

„Одредени делови престанаа да ми работат… Не реагирав веднаш, се опуштив“: Бора Чорба за неговото нарушено ЗДРАВЈЕ и неговата сопруга која ја запознал на 61 година

Radmila Tasevska
Бора Ѓорѓевиќ (71), фронтменот на групата „Рибља чорба“, неодамна сподели интимни детали од својот живот. Тој ги откри своите ставови за староста, болестите, љубовта кон...
Здравје

Дали знаевте дека не треба да пиете вода пред спиење? Лекар објаснува зошто!

Urednik
Дали чувате чаша вода на масичката покрај креветот за да не мора да го напуштате вашиот пријатен, топол кревет во текот на ноќта? Сепак, се...
Здравје

Храна полна со витамин Д – го спречува опаѓањето на косата и го забавува стареењето

Urednik
Сардините се исклучително хранливи и може да се сметаат за суперхрана поради нивната висока содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Д и други важни...
Здравје

3 здравствени придобивки од сокот од целер

Urednik
Сокот од целер, пијалок кој се прави со цедење на овој зеленчук, забележа пораст на популарноста поради неговите потенцијални здравствени придобивки. Иако првенствено се состои...
Здравје

Препознајте мини мозочен удар по овие симптоми

Urednik
Статистиката покажува дека на секои 40 секунди некој во светот доживува мозочен удар. Многумина веруваат дека тоа може да им се случи само на постарите,...
Здравје

Психотерапевт: Постои една работа што можете да ја направите денес за да бидете посреќни

Urednik
Социјалната интеракција е еден од столбовите на среќата. Позитивните врски не одржуваат задоволни, здрави, па дури и можат да ни помогнат да живееме подолго, според...
Храна

🎥Рецепт за супа која секојдневно ја јадат најдолговечните луѓе во светот

Urednik
На некои фактори на долговечност, како што е генетиката, не можеме да влијаеме, но на други можеме. Одамна ни е позната исхраната на најдолговечните луѓе...