Таг : имунитет

СВЕТ

Ни Швеѓаните повеќе не веруваат во имунитетот на стадото

Stefanija Kuzmanovska
Главниот шведски епидемиолог, кој се истакна како еден од најконтроверзните експерти за пандемијата, Андерс Тегнел, предупреди дека напорите за постигнување на имунитет на стадото се...
СВЕТ

„Тоа е масовно убиство“: Што не ни кажуваат за „имунитетот на стадото“?

Stefanija Kuzmanovska
Луѓето претежно го слушаат оние кои им го кажуваат тоа што сакаат да го слушнат, па затоа не е изненадувачки што сега сите внимателно ја...
Здравје и Храна

Препораки од д-р Катарина Ставриќ: Зајакнете го имунитетот кај децата со витаминска исхрана

Влатко Зорба
Пред да биде изложено детето на ризик од вирози, настинки и други инфекции, потребно е во младиот организам да се создаде силен имунолошки, одбранбен систем....
Здравје и Храна

Дали играњето во шума може да го подобри имунитетот на вашите деца?

Stefanija Kuzmanovska
Имунолошкиот систем на деца, чиј простор за игра е трансформиран од игралиште со камчиња во мини-шума, се подобрува за еден месец, покажуваат резултатите од неодамнешното...
СВЕТ

ИМУНИТЕТ НА СТАДО: Оваа тактика ја користи Белата куќа, а експертите велат дека е многу ОПАСНА!

Stefanija Kuzmanovska
Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, денес ја критикуваше декларацијата на група научници кои го поддржуваат концептот на „имунитет на стадо“, што Белата...
АНАЛИЗИ

ВТОРИОТ БРАН Е ТУКА, А ИМУНИТЕТОТ НА КОРОНАТА Е МИСТЕРИЈА: Студија дава одговор колку сте безбедни ако сте го прележале вирусот!

Stefanija Kuzmanovska
Официјално, во светот има пет случаи кога некој по втор пат е заразен со коронавирус. Најновиот случај е пријавен во САД. Ова е 25-годишен млад...
Здравје и Храна

Осум златни правила за силен имунитет: Единствен начин да останете отпорни на вируси

Stefanija Kuzmanovska
Есента отсекогаш била периодот кога вирусите и настинките се најчести, а сега кога е присутен и коронавирусот, превенцијата и грижата за имунитетот се уште поважни....
Вести

Студии: Голем број луѓе се имуни на САРС-КоВ-2

Влатко Зорба
Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат коронавирусите,...
СВЕТ

СЗО: Имунитетот на стадо се постигнува единствено со вакцина

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација соопшти дека човештвото не е ни приближно да постигне ниво на имунитет на коронавирусот што би било неопходно за стекнување на имунитет...
Регион

Д-р Јанковиќ: Далеку сме од каков било функционален колективен имунитет

Влатко Зорба
Имунологот и член на Кризниот штаб на Србија, д-р Срѓа Јанковиќ, на прашањето на новинарите дали смртноста на пациентите кај респираторите е 50 проценти, тој...