Таг : настинка

Регион

Зошто маските во моментов се посилно оружје од вакцината?

Берта Китинска
Спрпскиот епидемиологот д-р Дарија Кисиќ Тепавшевиќ зборуваше за вакцина против коронавирусот. -Да, се надеваме на дека вакцината ќе стигне што е  можно поскоро, што е...
СВЕТ

Научниците тврдат: Коронавирусот наскоро ќе стане обична настинка

Stefanija Kuzmanovska
Новиот бран на инфекции во Кина, очигледно предизвикан од мутиран коронавирус, не е причина за паника. Со мутирање, САРС КоВ-2, вирусот кој внесе страв во...
Забава

Правилната температура во станот и она што го јадете ве чува од вирусот

Влатко Зорба
Имунитетот, т.е., способноста на нашето тело да спречи и да се бори против инфекции, е под влијание на генетиката, но воопшто и од нашиот животен...
Забава МАГАЗИН

Хајди Клум се чувствува подобро, била само настината

Хајди Клум објави дека нејзините тестови се негативни на коронавирус, исто како и на сопругот Том Каулиц. Таа веќе 14 денови е изолирана, но тестовите...
Забава МАГАЗИН

Хороскопски знаци кои се најголеми хипохондрици

Зодијакот ја дефинира нашата личност и ни покажува начини на кои размислуваме и како се однесуваме. Така е и со здравјето, односно нашиот пристап кон...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Шест митови за домашното лекување на настинката

Кристина Денесовска
Акутниот ринитис (течење на носот) и настинката спаѓаат во најчестите здравствени проблеми на светско ниво. Стратегијата за ублажување на овие симптоми најчесто е со земање...
Здравје и Храна МАГАЗИН

6 типови на главоболка поради кои мора да одите на лекар

Елена Даскалова
Главоболката, каква и да е, не смеете да ја занемарувате. Важно е да ги детектирате причините кои ја предизвикуваат, но и да препознаете на кој...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Дали да одите на работа кога сте настинати или да останете дома?

Елена Даскалова
Во ек е сезоната на настинки и грипови, на секој чекор може да слушнеме како некој кива, кашла или му тече носот. Сигурно се прашувате...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Зелено смути за силен имунитет

Овој пијалок е полн витамини, го зајакнува имунитетот и помага во борба против вирусите и настинките. Ова злеено смути можете да го пиете и превентивно...