СТАНДАРД life

msp-admin

БИЗЛАЈФ

Вирусот ја менува ТРАДИЦИЈАТА: Наместо кафе, КОВИД тестови за подарок

msp-admin
Децениската италијанска традиција да им се дава кафе на оние што немаат оваа година е заменета со давање тестови за Ковид. Масовното тестирање и комплицираната...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google тестира нова опција која ќе им се допадне на корисниците на Instagram и TikTok

msp-admin
Google го прилагодува својот пребарувач на трендовите и најпопуларната содржина, па така тие започнаа да тестираат нова опција за пребарување видеа од Instagram и TikTok,...
ТЕХНОЛОГИЈА

4 технолошки трендови што ќе преовладуваат во 2021 година

msp-admin
Дигитализацијата е загатката што ни недостасува, ако сакаме да ја завршиме сликата што ја создаваме во 21-от век, живеејќи помеѓу приватност и напнати деловни настани....
КОМПАНИИ

Слога – Пром со донација интерактивни табли за посебните паралелки во ОУ Страшо Пинџур Кавадарци

msp-admin
Со новогодишна донација од интерактивни табли за основното училиште Страшо Пинџур во Кавадарци, компанијата Слога – Пром ќе го олесни и унапреди образовниот процес во...
КОМПАНИИ

Потпишан Договорот меѓу Пошта и Халкбанка: Најдоцна од 1 март граѓаните ќе можат да вршат финансиски услуги

msp-admin
Генералните директори на „Пошта на Северна Македонија“ и „Халкбанка“, Јани Макрадули и Билал Суџубаши денеска го потпишаа Договорот за соработка. Веднаш по неговото склучување, генералниот...
КОМПАНИИ

По згаснувањето на „Montenegro Airlines“, новата авиокомпанија ќе се вика „2 Montenegro“

msp-admin
Новата црногорска авиокомпанија ќе се вика „2 Montenegro“, најави министерот за капитални инвестиции Младен Бојаниќ и најави дека во неа ќе работат голем број вработени...
КОМПАНИИ

Милијардер почина на Божиќ, полицијата се сомнева дека е отруен од колега

msp-admin
Милијардерот Лин Чи, кинески гејмерски тајкун и продуцент на Нетфликс, почина на Божиќ, објави неговата компанија, а полицијата сега истражува дали 39-годишникот бил отруен, пренесува...
КОМПАНИИ

Годишен пресек: Макстил со минимални емисии на цврсти честички (вклучително и ПМ 10 и ПМ 2.5) далеку под дозволената граница

msp-admin
Макстил, како општествено одговорна и транспарентна компанија започнува со јавно објавување на емисиите на цврсти честички кои се испуштаат од производствените оџаци за време на...
КОМПАНИИ

Податоци вредни 350 милијарди долари се украдени од гејмерите ширум светот во 2020 година

msp-admin
Дека скоро секој вид активност на Интернет може да биде предмет на некаков хакерски напад, што резултира со кражба на податоци, сведочи и растечкиот број...