16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life

МК Сцена

МК Сцена

Во БиХ започна снимањето на филмот „Павилјон“ со македонска копродукција

Urednik
Во Зеница, Босна и Херцеговина, започна снимањето на долгометражниот игран филм „Павилјон“ по сценарио на Виктор Иванчиќ и Емир Имамовиќ-Пирке, во режија на Дино Мустафиќ....
МК Сцена

Филмот „Нешто слатко“ во повеќе градови низ републиката

Urednik
„Нешто слатко” –  романтичната и питката комедија со актерските ѕвезди: Сашко Коцев како Аце Мајсторовски и Јелена Јованова-Периќ во ликот на Каја, од премиерната проекција...
МК Сцена

Интервју со Young Dadi: Долго време посакував да сум на местото на светските ѕвезди кои ги гледав секојдневно на телевизија

Urednik
Долго време посакував да сум на местото на светските ѕвезди кои ги гледав секојдневно на телевизија. Сонував и работев повеќе од три години пред да...
МК Сцена

(ВИДЕО)Скопски моден фестивал од 28 до 30 септември

Urednik
Третата интернационална сезона на забавно-културната манифестација, одново ќе ја изненади домашната и регионалната публика, со богата ревиска програма. Модни ревии, уметнички перформанси, музички настапи и...
МК Сцена

Манчевски доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија

Urednik
Уште една награда за најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – викендов доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија, Италија. Манчевски е почесен гостин на фестивалот, кој...
МК Сцена

(ВИДЕО) Над две илјади луѓе пееја заедно со Сале Певац

Urednik
Скопјани одамна не биле сведоци на оригинална дебармаалска забава, но 13ти септември дефинитивно го промени истото. Исполнувајќи го ветеното, препознатливата музичка сензација, Сале Певац, приреди неверојатна...
МК Сцена

„Ристо Шишков“ за Симонов за улогата на Павле во претставата „Лагата“

Urednik
Жири-комисијата на 31. Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ во состав: Дарја Ризова, претседател, Мими Таневска и Иван Додовски, членови, едногласно ја доделија престижната...
МК Сцена

„Домаќинство за почетници“ македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Urednik
Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија на Горан Столевски е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото...
МК Сцена

Гарванлиев: Најголема желба ми беше да ја почнам турнејата од Македонија

Urednik
Мост на три музички жанрови создаде македонскиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев на концертот „Васил” кој вечерва се одржува во Куршумли Ан. Тој заедно со реномирани...