Таг : Брисел

ЕУ

Брисел загрижен за американските санкции против Меѓународниот кривичен суд

Stefanija Kuzmanovska
Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави денеска дека е „многу загрижен“ за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го одобри воведувањето економски...
Фудбал

Драма на небото над Брисел: Приватниот авион на Меси присилно слетал!

Влатко Зорба
Приватниот авион на најдобриот светски фудбалер, Лионел Меси, мораше да направи итно слетување во Брисел. Според британски „Сан“ Меси, заминувајќи од Тенерифе, итно слетал во...
МАКЕДОНИЈА

Со нула гласови „против“ помина и последната ратификација на Протоколот за НАТО

Сенатот на Шпанија денеска на пленарна седница го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Гласањето се одвиваше телематски, без физичко присуство на...
МАКЕДОНИЈА

Добив информации дека на 26 март ќе добиеме зелено светло од ЕУ, вели Пендаровски

И покрај состојбата во Шпанија, која е високоризична држава, на 17 овој месец закажаа седница, која дел ќе биде преку видео линк, а на која...
Регион

Притисок врз Курти да ги укине таксите доаѓа и од Брисел

Stefanija Kuzmanovska
Два дена останаа до 15 март, датумот што го постави премиерот на привремени институции во Приштина, Албин Курти, да почеток на постепено укинување на таксите...
МАКЕДОНИЈА

Метелко-Згомбиќ: Сите активности ќе создадат услови за отворање на преговори со С.Македонија и Албанија

Берта Китинска
Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека...
ЕУ

Брисел: Односите со Велика Британија ќе претрпат огромна промена

Влатко Зорба
Комесарот за трговија на ЕУ, Фил Хоган, предупреди дека односите на блокот со Велика Британија ќе претрпат „огромна“ промена по крајот на транзицискиот период. Ова...
Политика

Спасовски во Брисел на средба со Вархеји

Влатко Зорба
Премиерот Оливер Спасовски денеска во Брисел учествуваше на работниот ручек што за лидерите на Западен Балкан го приреди еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски и Османи ќе престојува во работна посета на Брисел

Берта Китинска
Владина делегација предводена од премиерот Оливер Спасовски и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел....