СТАНДАРД life

ресторани

КОМПАНИИ

„Тесла“ на чекор од отворање ланец на ресторани

Stefanija Kuzmanovska
Извршниот директор на „Тесла“, „Елон Маск“, е на чекор до отворање ланец ресторани, пренесува „Танјуг“, повикувајќи се на „Блумберг“. Според агенцијата, на 27 мај „Тесла“...
БИЗЛАЈФ

Ремзи: Изгубив 66 милиони евра, но отворам уште 5 ресторани

Влатко Зорба
Туризмот, угостителството и авионската индустрија се трите најпогодени гранки за време на короната, а кризата не ги заобиколи ниту познатите имиња. Познатиот шкотски готвач, Гордон...
БИЗЛАЈФ

Рестораните во Дубаи нудат попусти на вакцинираните гости

Влатко Зорба
Три ресторани во Дубаи нудат попусти на гости кои биле вакцинирани против коронавирус, објавено е на социјалните мрежи во време кога емиратот ја забавува вакцинацијата...
КОМПАНИИ

Банкротираше познат ланец на ресторани за брза храна

msp-admin
Повеќе од 300 ресторани од познатиот ланец „Pizza Hut“ ќе бидат трајно затворени по банкротот на една од најголемите франшизи на овој бренд. Компанијата NPC...
КОМПАНИИ

Една третина од рестораните во Брисел пред банкрот

msp-admin
Една третина од 1.200 ресторани кои работат во Брисел би можеле да банкротираат до есен поради финансиски проблеми предизвикани од пандемијата, пренесува агенцијата Анадолија. “Многу...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: До утре ќе бидат готови протоколите за хотелиерите и угостителите

Министерот за економија, Крешник Бектеши  денеска на прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања, информира дека до крајот на денов или најдоцна утре се очекуваат нови протоколи...
КОМПАНИИ

Банкротираа 20% од рестораните во Бугарија

msp-admin
Околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20% од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус, изјави претседателот на...