Таг : ресторани

Регион

Хрватска: Од утре на полноќ се затвораат кафулињата и рестораните

Влатко Зорба
Нови мерки треба да стапат на сила во Хрватска во петок на полноќ, а според хрватските медиуми била донесена одлука за затворање на сите кафулиња...
Вести

Рестораните во Белгија остануваат затворени до крајот на годината

Влатко Зорба
Белгискиот сектор за угостителство најверојатно нема да профункционира оваа година, предупредуваат вирусолозите додека во јавноста се дебатира дали е време да се укинат поострите мерки...
СВЕТ

На новогодишната ноќ сите ресторани во Москва ќе бидат затворени

Stefanija Kuzmanovska
На новогодишната ноќ сите ресторани во Москва ќе бидат затворени, изјави шефот на Одделот за трговија и услуги на рускиот главен град, Алексеј Немерјук. „Новата...
СВЕТ

Калифорнија: Луѓето во рестораните да носат маска дури и за време на оброците, меѓу секој залак

Stefanija Kuzmanovska
Калифорнија им наложи на своите жители да носат заштитни маски поради пандемијата на коронавирус во рестораните дури и додека јадат. Според упатствата добиени од канцеларијата...
Компании и пазар

Банкротираше познат ланец на ресторани за брза храна

Stefanija Kuzmanovska
Повеќе од 300 ресторани од познатиот ланец „Pizza Hut“ ќе бидат трајно затворени по банкротот на една од најголемите франшизи на овој бренд. Компанијата NPC...
Компании и пазар

Една третина од рестораните во Брисел пред банкрот

Влатко Зорба
Една третина од 1.200 ресторани кои работат во Брисел би можеле да банкротираат до есен поради финансиски проблеми предизвикани од пандемијата, пренесува агенцијата Анадолија. “Многу...
МАКЕДОНИЈА

Кафулињата и рестораните ќе работат по старо работно време

Влатко Зорба
На вчерашната 70-та седница на предлог на Комисијата за заразни болести Владата донесе измени на Протоколот за отворање и работа на кафетериите и на Протоколот...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: До утре ќе бидат готови протоколите за хотелиерите и угостителите

Министерот за економија, Крешник Бектеши  денеска на прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања, информира дека до крајот на денов или најдоцна утре се очекуваат нови протоколи...
СВЕТ

Се соблекоа ГОЛИ: Дозволете ни да ги отвориме рестораните и кафулињата!

Stefanija Kuzmanovska
Сопствениците и вработените во кафулињата и рестораните во Русија се соблекоа голи, незадоволни што сè уште не им е дозволено да работат заради епидемијата на...
Компании и пазар

Банкротираа 20% од рестораните во Бугарија

Околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20% од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус, изјави претседателот на...