СТАНДАРД life

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

Пекинг го надмина Њујорк на листата градови со најмногу милијардери

Влатко Зорба
За прв пат по седум години, Њујорк ја загуби титулата светски главен град на милијардери. Кинеските метрополи имаат најмногу милијардери. Во 2020 година, Пекинг го...
БИЗЛАЈФ

„Трето око“: Решение за оние кои не можат да го тргнат погледот од мобилниот телефон (видео)

Влатко Зорба
Јужнокорејски индустриски дизајнер смисли сатирично решение за луѓето кои не можат да го тргнат погледот од екранот на своите мобилни телефони, па се наоѓаat во...
БИЗЛАЈФ

Виртуелен навигатор за пациенти со карцином на дојка за 24 часовна помош и советување

За пациентите со карцином на дојка, Рош Македонија создаде апликација, дигитална алатка за 24 часовна помош и поддршка. Виртуелниот навигатор Ана преку директен и интерактивен...
БИЗЛАЈФ

Федерер станува првиот МИЛИЈАРДЕР во светот на тенисот!

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер наскоро ќе стане петтиот спортист во историјата со состојба од 1.000.000.000 долари! Федерер ќе ја надмине магичната граница на бројот до...
БИЗЛАЈФ

ЦЕНИ ВО ГРЦИЈА: Вода до 1,7 евра, еве колку чинат ПИВО и ГИРО

Грција е сè уште една од најпопуларните летни дестинации меѓу македонските туристи. Туристичката сезона започна, а цените на Егејскиот дел повеќе или помалку останаа непроменети...
БИЗЛАЈФ

Роналдо го сели возниот парк од Торино (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо скоро сигурно ќе го напушти Јувентус, а приказната доби на интезитет во текот на вечерта откако медиумите фотографираа камиони кои ја превезуваат колекцијата...
БИЗЛАЈФ

СЗО: Стотици илјади работници се жртви на прекувремена работа

Предолгото работно време е смртоносно за стотици илјади работници годишно ширум светот и ова е негативен тренд што може дополнително да се влоши и забрза...
БИЗЛАЈФ

Објавен списокот на најплатени спортисти за 2020 година

Sвездата на мешаните боречки вештини, Конор МекГрегор од Ирска, е најплатениот спортист за 2020 година со заработка од 180 милиони долари, објави американскиот магазин „Форбс“....
БИЗЛАЈФ

Сè за Аспергеровиот синдром, форма на аутизам што ја има Елон Маск: Генијалци кои кријат емоции

Елон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, како гостин-водител на американското телевизиско шоу „Saturday Night Live“, рече дека има Аспергеров синдром (АС). Во воведното...