Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

Роналдо и Меси одбиле по 6 милиони евра годишно за да ја промовираат Саудиска Арабија

Влатко Зорба
Роналдо и Меси ги отфрлија саудиските милиони, не сакаат да промовираат земја што има лоша репутација Пред извесно време, Кристијано Роналдо и Лионел Меси ги...
БИЗЛАЈФ

Словенија: 100.000 литри пиво со поминат рок

Влатко Зорба
Поради епидемијата на коронавирус, словенечките пиварници имаат најмалку 100.000 литри пиво со поминат рок на пазарот. Ова го објави Здружението на словенечки пивари и ја...
БИЗЛАЈФ

Глобалните приходи од туризам оваа година може да пораснат за 50 проценти

Влатко Зорба
И покрај пандемиската криза и големиот пад на туризмот во 2020 година и продолжувањето на негативните трендови на почетокот на 2021 година, глобалните туристички аналитичари...
БИЗЛАЈФ

Како да го пронајдете и да го постигнете она што го сакате најмногу во животот?

Влатко Зорба
Нема сомнение дека КОВИД-19 предизвика сериозен хаос и дека сè уште не е готово. Во последните месеци, претприемачите мораа да ја користат креативноста. Многу луѓе...
БИЗЛАЈФ

Лондон размислува да дава по 500 фунти на секој со Ковид-19

Влатко Зорба
Секој во Англија може да добие 500 фунти со позитивен тест Ковид-19. Идејата ја дискутира кабинетот на Островот и е резултат на неодамнешното истражување на...
БИЗЛАЈФ

Гејтс прими вакцина против Ковид-19: „Се чуствувам одлично…“ (ФОТО)

Влатко Зорба
Основачот на „Мајкрософт“ и милијардер, Бил Гејтс откри дека ја примил првата доза на вакцина против коронавирусот и им се заблагодари на сите луѓе кои...
БИЗЛАЈФ

Џеј Зи инвестира во марихуана

Влатко Зорба
Американскиот рапер и продуцент Џеј Зи, сопруг на пејачката Бијонсе, основа инвестициски фонд од 10 милиони долари за поддршка на малите бизниси во секторот марихуана,...
БИЗЛАЈФ

Туристичкиот бизнис во Шпанија и Италија се залага за сертификати за вакцинација

Влатко Зорба
Европа го продолжува својот курс кон воведување „пасоши“ за вакцинација или, како што властите ги нарекоа, сертификати. Во Шпанија, владата веќе работи на тоа, а...
БИЗЛАЈФ

Приватниот ТРОПСКИ ОСТРОВ каде ноќевање е 80.000 долари (ФОТО)

Влатко Зорба
За оние кои имаат пари, приватен остров на Малдивите е идеален за изолација и одмор од глобалната пандемија. Иако повеќето одморалишта на Малдивите се веќе...
БИЗЛАЈФ

Што е ПЛАТА ЗА ЖИВОТ и зошто гигант за широка потрошувачка се одлучи да ја применува?

Влатко Зорба
Гигантот за широка потрошувачка Unilever се обврза дека секој работник кој ја снабдува компанијата со стоки и услуги ќе добие плата за живот (living wage)...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!