Таг : СЗО

ЕУ

ЕУ ги повика САД да ја преиспитаат одлуката за прекинување на врските со СЗО

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен и високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел, ги повика...
Вести

СЗО бара заедничка сопственост на вакцините и лековите против пандемијата

Светската здравствена организација и 37 земји денес апелираа за заедничка сопственост на вакцини, лекови и дијагностички помагала за борба против глобалната пандемија од коронавирус, сметајќи...
Вести

СЗО го прекина тестирањето на лекот на Трамп за коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот за маларија хидроксихлороин за пациенти со коронавирус од безбедносни причини, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос...
Вести

СЗО: Јужна Америка е ново жариште, расте бројот на заразени во Африка

Јужна Америка стана нов епицентар на коронавирусот, а најтешко погодена земја е Бразил, додека расте бројот на смртни случаи во некои африкански земји, кои досега...
Вести

Рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Во светот во последните 24 часа се регистрирани повеќе од 106.000 нови случаи на заразени со коронавирус, што е рекорден број на нови случаи за...
СВЕТ

Русија ги осуди обидите на САД да ја „уништат“ Светската здравствена организација

Stefanija Kuzmanovska
Русија ги осуди обидите на САД да ја „уништат“ Светската здравствена организација, бидејќи Вашингтон ја обвинува организацијата дека е сочувствителна кон Кина и се заканува...
СВЕТ

Шефот на СЗО: Ние ќе продолжиме да ја водиме борбата против пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека СЗО ќе продолжи да ја води глобалната борба против пандемијата од коронавирус, откако...
СВЕТ

Членките на СЗО поддржаа независна истрага за реакцијата на пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Членките на Светската здравствена организација (СЗО) – 194, вклучувајќи ги САД и Кина, денеска усвоија резолуција за независна проценка на одговорот на агенцијата на ОН...
СВЕТ

СЗО: Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф“,...