Таг : СЗО

ЕУ

СЗО ѝ порачува на Европа: Ставајте ги контактите во изолација

Stefanija Kuzmanovska
Среде вториот бран на пандемијата на коронавирус и наглиот пораст на бројот на заразени во Европа и САД, шефот на службата за итни случаи на...
Вести

СЗО: Само ДексаМетазон се покажа како ефикасен против КОВИД-19

Влатко Зорба
Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус, рече дека досега се покажало дека само ДексаМетазон е ефикасен во тешки случаи на КОВИД-19. Тој потсети...
Вести

Ремдесивир не помага во преживувањето на короната, според истражување на СЗО

Влатко Зорба
Лекот „ремдесивир“ од компанијата „Gilead Sciences“ нема значително влијание врз шансите на пациентите со КОВИД-19 да преживеат, се резултатите од клиничките испитувања на Светската здравствена...
СВЕТ

СЗО: Строгите мерки во Европа се апсолутно неопходни ако сакаме да спасиме животи

Stefanija Kuzmanovska
Остри ограничувачки мерки се „апсолутно неопходни“ за да се спасат животи, предупреди Светската здравствена организација (СЗО) денес откако на милиони луѓе во различни европски градови...
СВЕТ

СЗО: Коронавирусот е ПЕТТА причина за смрт, достигнат прагот од илјада смртни случаи на ден

Stefanija Kuzmanovska
Развојот на пандемијата на Ковид 19 во Европа е „многу загрижувачки“, иако ситуацијата не е како ситуацијата во март и април, предупреди европскиот огранок на...
СВЕТ

СЗО: Слободно циркулирање на Ковид-19 не е опција

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација (СЗО) смета дека е незамисливо да се дозволи слободно циркулирање на Ковид-19 за да се постигне колективен имунитет. – Никогаш во историјата...
Вести

Тедрос: Идејата за „имунитет на стадото“ е опасна

Влатко Зорба
Директорот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди на идејата дека имунитетот на стадото може да биде реална стратегија за запирање на пандемијата, отфрлајќи...
Вести

СЗО: 180 земји, вклучително и Кина, ја финансираат вакцината

Влатко Зорба
Повеќе од 180 земји ветија дека ќе учествуваат во напорите на Светската здравствена организација (СЗО) за финансирање на вакцината против Ковид-19, кои ќе бидат дистрибуирани...
Вести

СЗО: Владите да преземат решителни чекори против короната

Влатко Зорба
Високиот службеник на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан во петокот рече дека е „тажно“ да се види дека бројот на заболени од коронавирус во...
Вести

„Има надеж“: Директорот на СЗО оптимист во врска со вакцината за корона

Влатко Зорба
Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денес изјави дека вакцината против вирусот Ковид-19 може да биде готова до крајот на годината. Тој рече...