Стандард

Пасоши

БИЗЛАЈФ

Кина воведува сертификати за вакцинација за прекугранично патување

Влатко Зорба
Кина воведе дигитални сертификати за вакцинација против Ковид-19 за своите граѓани кои имаат намера да патуваат преку граница, приклучувајќи им се на другите држави кои...
АНАЛИЗИ

Дали Ковид-пасошите овозможуваат или ја попречуваат слободата на движење?

Влатко Зорба
Бидејќи се повеќе светски влади размислуваат да воведат „Ковид-19“ пасоши и електронски сертификати за вакцинација, бројот на загрижени критичари расте. На прво место, активистите за...
БИЗЛАЈФ

СЗО не ги советува државите да го условуваат патувањето со вакцинација

Влатко Зорба
Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) во петокот ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Комитетот...
КОМПАНИИ

Карипските земји продаваат државјанство со попуст

msp-admin
Карипските земји кои претрпеа огромни загуби во туристичкиот сектор поради пандемијата на коронавирус, организираа продажба на “златни пасоши“. Државјанство даваат во замена за инвестиции, а...